UPRAVLJANJE POTROŠNJOM U MIKROMREŽI PRIMENOM HIL-A

Флексибилност електроенергетског система / Зборник CIGRE (2023).  (стр 1610-1621)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Dragan Vasić, Goran Dobrić

Е-АДРЕСА / E-MAIL: dragan.vasic5@gmail.com

DOI:  10.46793/CIGRE36.1610V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Postojeća elektroenergetska mreža je centralizovana i koncipirana je tako da omogući isporuku električne energije potrošačima, koja je proizvedena u malom broju elektrana velikog kapaciteta. Povećana proizvodnja iz obnovljivih izvora energije suprotstavlja se trenutnoj infrastrukturi mreže. Pouzdanost u mreži sa velikim brojem intermitentnih izvora može biti zagarantovana samo ako postoji adekvatna rezerva koja će biti dostupna da izbalansira potrošnju i proizvodnju. Jedno rešenje mogu da budu sistemi za skladištenje energije, a drugo manje investicijski zahtevno može da bude upravljanje potrošnjom. Do sada je proizvodnja bila ta koja se prilagođavala potrošnji, a sada je potrebno da se potrošnja prilagodi proizvodnji. Enerija koju dobijamo iz obnovljivih izvora nije predvidljiva i ne možemo unapred da znamo koliko će nam energije ovi izvori obezbediti u određenom vremenskom trenutku. Neodređena količina proizvedene enerije zahteva povećanje proizvodnih kapaciteta i kapaciteta za skladištenje električne energije. Zbog toga je cilj ostvariti fleksibilno opterećenje pomoću koga možemo ostvariti ravnotežu između proizvodnje i potrošnje električne energije. Uvođenjem mikromreža ostvaruje se integracija distribuirane proizvodnje električne energije, skladištenja električne energije i upravljanja potrošnjom. U ovom radu biće prikazan model jedne mikromreže i softverska simulacija rada u realnom vremenu. Biće analizirano kako može da se ostvari upravljanje potrošnjom i kako u tome električna vozila imaju bitnu ulogu.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Mikromreža, Električna vozila, Upravljanje potrošnjom, Skladištenje energije,  Intermitentni izvori, HIL

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Hooman Ekhteraei Toosi, Adel Merabet, Amer M.Y.M Ghias, Andrew Swingler, Central Power Management System for Hybrid PV/Battery AC-Bus Microgrid Using Typhoon HIL, 2019 IEEE 28th International Symposium on Industrial Electronics (ISIE)

• F. Huerta, J. K. Gruber, M. Prodanovic, P. Matatagui, A Power-HIL Microgrid Testbed: Smart Energy Integration Lab (SEIL), 2014 IEEE Energy Conversion Congress and Exposition (ECCE)

• Bailu Xiao, Michael Starke, Guodong Liu, Ben Ollis, Philip Irminger, Aleksandar Dimitrovski, Kumaraguru Prabakar, Kevin Dowling,Yan Xu, Development of Hardware-in-the-loop Microgrid Testbed, 2015 IEEE Energy Conversion Congress and Exposition (ECCE)

• S. Chowdhury, S. P. Chowdhury and P. Crossley, Microgrids and Active Distribution Networks, London: The Institution of Engineering and Technology, 2009.

• Mijailović Vladica, Distribuirani izvori energije – Principi rada i eksploatacioni aspekti, Beograd 2011

• Radaković Zoran, Jovanović Milan, Specijalne električne instalacije, Univerzitet u Beogradu, 2008

• MDPI and ACS Style Porsinger, T.; Janik, P.; Leonowicz, Z.; Gono, R. Modelling and Optimization in Microgrid, Energies 2017, 10, 523.