SISTEM ENERGETSKIH PRETVARAČA ZA HIBRIDNO NAPAJANJE SISTEMA ZA NAVODNJAVANJE USEVA

Флексибилност електроенергетског система / Зборник CIGRE (2023).  (стр 735- 753)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Željko Despotović, Ilija R. Stevanović, Aleksandar Milenković

Е-АДРЕСА / E-MAIL: zeljko.despotovic@pupin.rs

DOI:  10.46793/CIGRE36.0735D

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U radu je prikazan konkretno realizovani sistem energetskih pretvaraĉa koji se koristi u sklopu hibridnog sistema za kontrolisano navodnjavanje useva na pametnoj digitalizovanoj njivi površine 10ha u mestu Belegiš. U ovom sistemu se kao primarni izvori energije koriste sunce i vetar, a dizel elektriĉni agregat se koristi samo kao nužno napajanje. Sistem energetskih pretvaraĉa (AC/DC, DC/DC, DC/AC i AC/AC) obezbeĊuje optimalno korišćenje primarnih izvora energije i tako je koncipiran da obezbedi uvećanje energetske efikasnosti sistema navodnjavanja. U radu su izmeĊu ostalog, prikazani i eksperimentalni rezultati dobijeni tokom eksploatacije.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Obnovljivi izvori energije, hibridno napajanje, energetski pretvaraĉi, energetska elektronika, poljoprivreda. PVDF

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Rodić, A., Despotović, Ţ.V., Stevanović, I. Pametna poljoprivreda-Mogućnosti digitalizacije i automatizacije u ekološki i ekonomski odrţivoj poljoprivrednoj proizvodnji, u monografiji : S.Roljević (Ed. , Primena novih tehnologija u cilju pametnog upravljanja procesom gajenja povrća u zaštićenom prostoru, Pogl. 2, (str. 27-58), Institut za ekonomiku poljoprivrede, Beograd, 2021.

• Subić, J., Kljajić, N., Jeločnik, M. Obnovljivi izvori energije i navodnjavanje u funkciji odrţivog razvoja poljoprivrede: ekonomski aspekti, Institut za ekonomiku poljoprivrede Beograd, 2017.

• S.S.Durgam, A.B.Musale,S.A.Balki, P.S.Gahane, L.B. Awale, „AC Hybrid Charge Controller , Int. Journal of Engineering Research and Applications , Vol. 5, Issue 3, ( Part -5) March 2015, pp.5-10

• C.V. Nayar, M. Ashari, W.W.L. Keerthipala, „A grid-interactive photovoltaic uninterruptible power supply system using battery storage and a back up diesel generator”, IEEE Trans. on Energy Conversion, Volume 15, iss. 3, pp. 348 – 353, Sept. 2000.

• M. M. Mahmoud and I. H. Ibrik, „Techno-economic feasibility of energy supply of remote villages in Palestine by PV-systems, diesel generators and electric grid,” Renewable and Sustainable Energy Reviews, vol. 10, no. 2, pp. 128–138, 2006.

• Z.Čorba, V.Katić, V.Porobić, „Hybrid wind-solar power source for remote farms in Vojvodina , 4th International Conference DEMSEE 2009, Belgrade, 2009, CD ROM, Paper No. P-4.1

• Z. Radaković, N. Paunović, I. Mitev, „Optimalno projektovanje hibridnog sistema za off-grid napajanje električnom energijom , 17. Telekomunikacioni forum TELFOR 2009, Beograd, 24 – 26 Novembar 2009.

• S.Stankov, „Napajanje individualnih potrošača hibridnim sistemima , Zbornik MeĎunarodnog kongresa o procesnoj industriji – Procesing, [S.l.], Vol. 27, No. 1, Apr. 2017.

• M.Batic, A.Vitorovic, Z.Despotovic, ”The Consideration of Optimal Control Algorithms for Hybrid Renewable Energy Systems”, XVI International Conference YU INFO 2010 , Kopaonik, 03-06.03.2010.

• Ţ.Despotović, M.Tajdić, J.Kon, „Hibridno napajanje telekomunikacione opreme daljinskih mernih stanica u sistemima zaštite od poplava , ENERGIJA, EKONOMIJA, EKOLOGIJA, Vol.35, No1, pp. 350-359, Jun 2020, ISBN 978-86-86199-02-7.

• Ţ.V.Despotović, M.D.Jovanović, I.R.Stevanović, M.Majstorović, „Sprezanje i sinhronizacija grupe invertora u OFF-grid mobilnom solarnom sistemu , Energija, ekonomija, ekologija, Vol.3-4, Godina XVIII, pp. 252-260, Mart 2016.

•  M. Majstorović, Ţ.V.Despotović, D.Mrščević, B.Đurić, M.Milešević, Z.Stević, Implementation of MPPT methods with SEPIC converter”, 19th International IEEE Symposium INFOTEH-JAHORINA (INFOTEH) 2020, East Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, 2020.

• B. Djordjevic, Z.V. Despotović, Digital Implementation of MPPT Algorithm in Cuk DC/DC Power Converter Based on PIC18F4520 Microcontroller”, 21th IEEE International Symposium INFOTEH 2022-JAHORINA, Jahorina, Bosnia and Herzegovina, 16-18 March 2022.