OBEZBEĐENJE VALIDNOSTI REZULTATA ISPITIVANJA I ETALONIRANJA U OBLASTI STRUJNIH MERNIH TRANSFORMATORA

Флексибилност електроенергетског система / Зборник CIGRE (2023).  (стр 299- 308)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Dragana Naumović-Vuković, Slobodan Škundrić

Е-АДРЕСА / E-MAIL: dragananv@ieent.org

DOI:  10.46793/CIGRE36.0299NV

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Obaveza laboratorija, koje su akreditovane prema standardu SRPS 17025:2017 za oblast ispitivanja i etaloniranja, je da kontinulno obezbede validnost rezultata ispitivanja i etaloniranja. Postoji više različitih načina obezbeđenja validnosti rezultata i oni su najčešće predmet izbora, ali i mogućnosti same akreditovane laboratorije. U radu je prikazan jedan od načina autonomnog praćenja performansi rezultata ispitivanja tačnosti strujnih mernih transformatora u akreditovanoj Laboratoriji za ispitivanje i etaloniranje Elektrotehničkog instituta Nikola Tesla a.d. Unutarlaboratorijsko poređenje, kao način obezbeđenja validnosti rezultata koja se praktikuje u Laboratoriji Instituta, zasniva se na poređenju rezultata ispitivanja, odnosno etaloniranja, strujnih mernih transformatora primenom dve različite merne metode. Rezultati sprovedene statističke obrade dobijenih rezultata merenja pokazuju da je verdnost En broja u svim mernim tačkama zadovoljavajuća, čime se potvrđuje kompetentnost Laboratorije Instituta u oblasti ispitivanja tačnosti i etaloniranja strujnih mernih transformatora.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Strujni transformator, ispitivanje, etaloniranje, merna nesigurnost, validacija rezultata, unutarlaboratorijsko poređenje

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• S. Škundrić, D. Naumović-Vuković, R. Dereta, A.Popović, ′′Merna nesigurnost etalona odnosa naizmeničnih struja Zavoda za mere i dragocene metale′′, Zbornik radova, Šesti kongres metrologa Srbije i Crne Gore, str. 139-145., Beograd, maj 2005. (IBSN 86-7518-050-0 (GF))
  • B. Djokić, H. Parks, N. Wise, D. Naumović-Vuković, S. Škundrić, A. Žigić and V. Polužanski, “A Comparison of Two Current Transformer Calibration Systems at NRC Canada,” IEEE Trans. on Instrumentation and Measurement, Vol. 66, Issue 6, pp. 1628-1635, 201
  • SRPS ISO/IEC 17025:2017 Opšti zahtevi za kompetentnost laboratorija za ispitivanje i laboratorija za etaloniranje
  • Pravilnik o vrstama merila koja podležu zakonskoj kontroli, Službeni glasnik RS, br. 37/21 i 84/22.
  • D. Naumović-Vuković, S. Škundrić, Lj. Nikolić, I. Krstić, D. Belonić, P. Nikolić, „Ispitivanje tačnosti generatorskih strujnih mernih transformatora nazivne primarne struje 8000A“, Zbornik radova XXXI Savetovanje CIGRE SRBIJA, RA302, str. 1-8, 2
  • D. Naumović-Vuković, S. Škundrić, A. Nikolić, Ispitivanje tačnosti mernih grupa u elektroenergetskim postrojenjima, 28. Savetovanje JUKO CIGRE, Vrnjačka Banja, oktobar 2007.
  • D. Naumović-Vuković, I. Krstić, A. Žigić, S. Škundrić, „Uticaj merne nesigurnosti pri oceni usaglašenosti strujnih mernih transformatora sa zahtevima standarda“, Zbornik radova XXXI Savetovanje CIGRE SRBIJA, RA306, str. 1-8, 2015.
  • D. Naumović-Vuković, S. Škundrić, R. Dereta, Merna nesigurnost etaloniranja strujnih mernih transformatora u Laboratoriji Elektrotehničkog instituta „Nikola Tesla“, Kongres Metrologa, septembar 2007.
  • SRPS EN 61869-1: 2010 Merni transformatori – Deo 1: Opšti zahtevi
  • SRPS EN 61869-2: 2014 Merni transformatori – Deo 2: Dodatni zahtevi za strujne transformatore
  • F.Smak, S.Škundrić, S.Vukovojac, D.Kovačević, M.Korolija, „Savremeni uređaj za ispitivanje tačnosti mernih transformatora, tip INST-2A“, Svetovanje “Transformatori u elektroenergetici”, Beograd, 1996
  • ISO/IEC 17043:2010 Conformity assessment – General requirements for proficiency testing
  • E. Mohns, J. Meisner, G. Roeissle and M. Seckelmann, „PTB-UNIM bilateral Comparison on Current Transformer Measurement Systems at currents up to 60000A“, in Proc. CPEM, pp. 18-19, Jul. 2012.
  • EA-4/02 M: 2022 Evaluation of the Uncertainty of measurement in Calibration