ГОДИШЊАК МЕЂУНАРОДНЕ ФИЛОЗОФСКЕ ШКОЛЕ ФЕЛИКС РОМУЛИЈАНА 2023. (стр. 64-74)
AUTHOR(S) / АУТОР(И): Борис Братина
Download Full Pdf
DOI: 10.46793/FelixR24.10BB
ABSTRACT / САЖЕТАК:
Када се изван академског круга филозофија уопште помене, одмах се осети не само широка неупућеност већ и незаинтересованост, а сам по себи намеће се закључак о њеном “бесконачно малом” утицају на људска мишљења о стварности. Насупрот томе, унутар филозофских кругова влада уображеност и незадовољство управо због одсуства њеног утицаја у широј јавности. Ствар није у тзв. смрти књиге (Дерида); не, књига није умрла зато што је наводно превазиђена. Она је мртва упркос својој доступности јер је број читалаца мањи, за шта је одговорна чињеница да је у савремености “радна снага” до те мере искоришћена, да њени носиоци не могу да постигну да “нешто прочитају” и да се обнове за сутрашњу експлоатацију. Други разлог ове смрти такође припада савременим околностима, које продукују владајућу антиинтелектуалну атмосферу нeкорисности развијања сопственог ума у некорисне сврхе. Ни сама академија није изолована од овог Stimmung-а, чији ефекти доводе до чиљења сваког филозофског интереса како у индивидуалној тако и у колективној перспективи и самој пракси. Уз то, нестали су филозофи који своју “љубав према мудрости” обделавају упркос свим околностима, а и оне који су још ту академија додатно обесхрабује омаловажавањем. Ту се нарочито истиче она већина “запослених” филозофа, која ни сама више није заинтересована за предмет којим се “бави”, осим што је свако од њих заинтересован за то да опстане у свом “златном кавезу” акадимије, а заправо у затвору духа. То ће се променити у свету који настаје.
KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:
филозофија, академија, “смрт књиге”, образовне установе, пракса
REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:
- Визуреану, В. (2023): „Неке опште напомене о теорији људског субјекта у неолибералном друштву”. Међународна филозофска школа Felix Romuliana: Зборник излагања. пп. 11-22. Кант, И. (1984): Критика чистог ума. Накладни завод матице Хрватске: Загреб.
- Коплстон, Ф. (1991): Историја филозофије: Грчка и Рим. БИГЗ: Београд.
- Хегел, Г. В. Ф. (1975): Историја филозофије. БИГЗ: Београд.
James, W. (1959): Pragmatism: A new name for some old ways of thinking. Longmans, Green & Co.: New York, London, Toronto.
Laudan, (1981): „A problem-solving approachto scientific progress”. Scientific Revolutions. pp. 144-155