PERUĐA I ISPITIVANJE SADAŠNJOSTI U PUTOPISU „LJUBAV U TOSKANI“ MILOŠA CRNJANSKOG

Uzdanica XX 1 (2023), (str. 33-41)

AUTOR(I): Danijela M. Janjić

E-ADRESA: danijelajanjic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/Uzdanica20.1.033J

U svim delima koja je Miloš Crnjanski posvetio Italiji (Ljubav u Toskani, Kod Hiperborejaca, Knjiga o Mikelanđelu) pripovedački tokovi granaju se skoro podjednako na planu prošlosti i na planu sadašnjosti. Prividna lakoća sadašnjosti biva uravnotežena težim elementima istorije, kulture, umetnosti, pa i predmeta i građevina, koji iz prošlosti stupaju na scenu sadašnjosti. Stvara se ravnoteža usled koje dolazi do potiranja granice između prošlog i sadašnjeg, a to, zatim, dovodi do spoznaje da je sadašnjost neprolazna i neograničena. Svako razmišljanje postaje svojevrsno ispitivanje sadašnjosti koje vodi i ispitivanju sopstvenog bića. Kako taj proces funkcioniše kod Crnjanskog pokazujemo analizom poglavlja „Peruđaˮ u putopisu Ljubav u Toskani koristeći kao polaznu tačku rezultate istraživanja Željka Đurića iz njegove analize poglavlja „Pizaˮ u istom delu Crnjanskog, određene odlike „fluidnosti putova- nja” o kojima govori Jelena Todorović u svojoj monografiji Večna sadašnjost i pojedi- ne principe kubizma koje je izneo Ardengo Sofiči u svom delu Kubizam i futurizam.

Miloš Crnjanski, Peruđa, prošlost, ispitivanje sadašnjosti.

IZVORI
  • Crnjanski (1983): M. Crnjanski, Pesme, Beograd: Nolit.
  • Crnjanski (2020): M. Crnjanski, Ljubav u Toskani, Šabac: Sumatra.
LITERATURA
  • Đurić (2006): Ž. Đurić, Italija Miloša Crnjanskog, Beograd: Miroslav.
  • Janjić (2017): D. M. Janjić, Crnjanski pita, Mikelanđelo ćuti, u: D. Boško- vić, Č. Nikolić (ur.), Srpski jezik, književnost, umetnost, knj. II, Tišina, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 153–158.
  • Janjić (2021): D. Janjić, San Điminjano u putopisu Ljubav u Toskani Miloša Crnjanskog, Filološki pregled, XLVIII/2, Beograd: Filološki fakultet, 169–179.
  • Sofiči (1914): A. Soffici, Cubismo e Futurismo, Firenze: Libreria della Voce. Todorović (2018): J. Todorović, Večna sadašnjost, Beograd: Clio.