EDUKACIJA STUDENATA ZA RAD SA DECOM DAROVITOM ZA LIKOVNO IZRAŽAVANJE

Uzdanica XIX 2 (2022), (str. 197-213)

AUTOR(I): Jovana N. Đorđević

E-ADRESA: avramjov@yahoo.com

DOI: 10.46793/Uzdanica19.2.197DJ

Različiti uvidi u praksu vaspitača, kako kroz neposrednu saradnju sa njima, tako i preko rezultata različitih naučnih istraživanja, ukazuju na slabu kompe- tentnost vaspitača da se pedagoški adekvatno bave decom darovitom u oblasti likovnog izražavanja. Time je ukazano na potrebu da se ove kompetencije kod vaspitača razvijaju i u okviru njihovog inicijalnog obrazovanja. Sa namerom da se budućim predškolskim vaspitačima omogući sticanje potrebnih kompetencija za rad sa decom darovitom za likovno izražavanje, osmišljen je eksperimentalni Program edukacije studenata za rad sa ovom grupom dece. Program je realizovan kao vid pedagoške strategije u okviru redovne nastave iz oblasti metodike likovnog vaspitanja na Fakultetu pedagoških na- uka Univerziteta u Kragujevcu u Jagodini, a pod okriljem većeg pedagoškog projekta za podršku likovno darovitoj deci. Istraživanje je realizovano sa ciljem da se istraži potencijal i pedagoška efikasnost i efektnost osmišljenog Programa edukacije. Re- zultati istraživanja pokazali su uspešno ostvaren cilj Programa, odnosno da su kod studenata uspešno razvijene kompetencije za proces identifikacije likovne darovi- tosti, kao i kompetencije za razvijanje posebnih pedagoških situacija i aktivnosti za negovanje te darovitosti. Utvrdili smo da su studenti zadovoljni konceptom Programa, kao i da su tokom Programa stekli dovoljno samopouzdanja za rad sa decom darovitom za likovno izražavanje. Konačni zaključak rada ukazuje na pedagošku primenjivost pre- dložene strategije edukacije studenata za rad sa likovno darovitom decom, a predlaže i određene dopune programa kao i izmene u konceptu rada kako bi se njegova pedagoška efektnost unapredila.

darovitost za likovno izražavanje, razvijanje kompetencija za vaspitni rad sa darovitom decom predškolskog uzrasta, inicijalno obrazovanje predškolskih vaspitača, eksperimentalni obrazovni program.

• Altaras (2006): A. Altaras, Darovitost i podbacivanje, Beograd: Centar za prime- njenu psihologiju.
  • Viner (1993): E. Winner, Exceptional Artistic Development: The Role of Visual Thinking, Journal of Aesthetic Education, 27(4), Special Issue: Essays in Honor of Rudolf Arnheim, 31‒44.
  • Viner (1997): E. Winner, Giftedness vs. creativity in the visual arts, Poetics, 24, 349‒377.
  • Viner (2000): E. Winner, The Origins and Ends of Giftedness, American Psychologist Inc, 55(I), 159‒169.
  • Đorđević (2020): J. Đorđević, Preschool teachers’ competencies for identifying and fostering giftedness for visual arts expression in preschool children, Professional Competences for Teaching in the 21st Century, Jagodina: Faculty of Education, 92‒112.
  • Jevtić (2009): B. Jevtić, Struktura kompetencija darovite predškolske dece. Da- roviti i društvena elita, Zbornik 15, Vršac: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača „Mihailo Pavlovˮ, 250–259.
  • Klark, Cimerman (2001): G. Clark, E. Zimmerman, Identifying Artistically Tal- ented Students in Four Rural Communities in the United States, Gifted child quarterly, 45(2), 104‒114.
  • Klark: Clark’s Drawing Abilities Test (CDAT), https://drawingtest.org/cdat/test-uses/, posećeno 20. jula 2022.
  • Karlavaris (1986): B. Karlavaris, Metodika likovnog vaspitanja predškolske dece za 3. godinu pedagoške akademije, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Ker (2009): B. Kerr, Encyclopedia of Giftedness, Creativity and Talent, University of Kansas.
  • Kojić, Karlavaris, Kojić (2020): M. Kojić, B. Karlavaris, S. Kojić, Metodika likovnog vaspitanja dece predškolskog uzrasta, Podgorica: Univerzitet Crne Gore.
  • Kraguljac, Karlavaris (1970): M. Kraguljac, B. Karlavaris, Estetsko procenjivanje u osnovnoj školi. Praćenje eksperimentalnog programa za estetsko procenjivanje u okviru likovnog vaspitanja u osnovnoj školi, Beograd: Umetnička akademija u Beogradu.
  • Kros, Kolman (2005): T. L. Cross, L. J. Coleman, School-Based Conception of Giftedness, In: R. Sternberg, J. Davidson (Eds.), Conceptions of Giftedness (Second Edi- tion), Cambridge University Press, 52‒64.
  • Madeja (2013): S. Madeja, The status of assessment in the visual arts in the United States, In: A. Kárpáti, E. Gaul (Eds.), From Child Art to Visual Language of Youth: New Models and Tools for Assessment of Learning and Creation in Art Education, Bristol, UK / Chicago, USA: Intellect, 5‒32.
  • Nikolić, Grandić, Pavlović (2017): M. Nikolić, R. Grandić, M. Pavlović, Kom- petencije vaspitača za rad sa darovitom decom, Inovacije u nastavi, 30(1), 43‒54.
  • Renculi (1978): J. Renzulli, What Makes Giftedness? Reexamining a Definition, The Phi Delta Kappan, 60(3), 180‒184, 261.
  • Renculi (1999): J. Renzulli, What Is This Thing Called Giftedness, and How Do We Develop It? A Twenty-Five Year Perspective, Journal for the Education of the Gifted, 23(1), 3‒54.
  • Sternberg, Džarvin, Grigorenko (2011): R. Sternberg, L. Jarvin, E. Grigorenko, Explorations in Giftedness, Cambridge University Press.
  • Čiksentmihalji (2014): M. Csikszentmihalyi, Flow and the Foundations of Positive Psychology. The Collected Works of Mihaly Csikszentmihalyi, Springer.