SISTEM GLAGOLSKIH PREDIKATA U „USTAVU REPUBLIKE SRBIJE“

Uzdanica XIX 2 (2022), (str. 85-98)

AUTOR(I): Milojka S. Ribać

E-ADRESA: milojka.ribac@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/Uzdanica19.2.085R

Budući da se u Ustavu Republike Srbije pacijens pokazuje kao domi- nantna instanca, funkcija glagolskih predikata zauzima centralno mesto u našoj ana- lizi. Cilj je da se analitičko-sintetičkim metodom prepoznaju i klasifikuju tipovi glagolskih predikata koji su u upotrebi, kao i da se opišu njihove sintaksičke karak- teristike, kako bi se utvrdilo mesto ovih predikata u korpusu koji pripada admini- strativnom funkcionalnom stilu. Imajući u vidu da se ovaj stil odlikuje prevashodno nominalnim izražavanjem, analizom se nastoji ispitati i to kako se ova karakteristika odražava na polju upotrebljenih glagolskih predikata. Provedeno istraživanje pokazalo je da se u analiziranom korpusu veoma produktivnim pokazuje način građenja složenog glagolskog predikata sa kopulativnim pridevskim izrazom u funkciji modalnog glagola. Pored prideva dužan, koji se u pomenutoj funkciji beleži u gramatikama, u analizi- ranom tekstu u istoj funkciji pojavljuju se i pridevi slobodan, sprečen i ovlašćen. U funkciji modalnog dela složenog glagolskog predikata uočen je i dekomponovani predi- kat biti u mogućnosti, koji je još jedan pokazatelj da se težnja ka nominalnom načinu izražavanja u analiziranom korpusu oslikava i unutar sistema glagolskih predikata.

glagolski predikat, Ustav Republike Srbije, struktura, funkcija, sintaksa, administrativni funkcionalni stil.

IZVOR
LITERATURA
  • Babić (2018): M. Babić, Razgraničavanje sintaksičkih kategorija u (morfo) sintaksičkoj teoriji Miloša Kovačevića, Srpski jezik: status, sistem, upotreba: zbornik u čast prof. Milošu Kovačeviću, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 65−80.
  • Barić i dr. (1979): E. Barić, M. Lončarić, D. Malić, S. Pavešić, M. Peti, V. Ze- čević, M. Znika, Priručna gramatika hrvatskoga književnog jezika, Zagreb: Školska knjiga.
  • Bataveljić (2013): D. Bataveljić, Ustavno pravo, Kragujevac: Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu.
  • Đorđević (1961): J. Đorđević, Ustavno pravo i politički sistem Jugoslavije, Beograd: Prosveta.
  • Ivić (2008): M. Ivić, Lingivstički ogledi, Beograd: XX vek.
  • Katičić (2002): R. Katičić, Sintaksa hrvatskoga književnog jezika, Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.
  • Katnić-Bakaršić (2001): M. Katnić-Bakaršić, Stilistika, Sarajevo: Naučna i univerzitetska knjiga, Ljiljan.
  • Kovačević (1992): M. Kovačević, Kroz sintagme i rečenice, Sarajevo: Svjetlost.
  • Kovačević (2003): M. Kovačević, Gramatičke i stilističke teme, Banja Luka: JUKZ.
  • Kovačević (2005): M. Kovačević, Punoznačna i kopulativna upotreba glago- la biti, Srpski jezik, 10/1–2, Beograd: Naučno društvo za negovanje i proučavanje srpskog jezika, 211–233.
  • Kovačević (2007): M. Kovačević, Srbističke teme, Kragujevac: FILUM. Kovačević (2009): M. Kovačević, Mora li oblik mora uvijek biti glagol, Ogledi iz srpske sintakse, Beograd: Čigoja štampa, 161−171.
  • Maretić (1963): T. Maretić, Gramatika hrvatskoga ili srpskoga književnog jezika, Zagreb: Matica hrvatska.
  • Peco, Stanojčić (1972): A. Peco, Ž. Stanojčić (ur.), Enciklopedijski leksikon, mozaik znanja 1: Srpskohrvatski jezik, Beograd: Interpres.
  • Piper i dr. (2005): P. Piper, I. Antonić, V. Ružić, S. Tanasić, LJ. Popović, B. Tošović, Sintaksa savremenog srpskog jezika: prosta rečenica, (u redakciji Mil- ke Ivić), Beograd, Novi Sad: Institut za srpski jezik, SANU, Beogradska knjiga, Matica srpska.
  • Piper, Klajn (2013): P. Piper, I. Klajn, Normativna gramatika srpskog jezika, Novi Sad: Matica srpska.
  • Radović Tešić (2011): M. Radović Tešić, Gramatički i lingvistički pojmovnik, Beograd: Učiteljski fakultet.
  • Silić, Pranjković (2005): J. Silić, I. Pranjković, Gramatika hrvatskoga jezika: za gimnazije i visoka učilišta, Zagreb: Školska knjiga.
  • Simić (2001): R. Simić, Srpska gramatika 2, Sintaksa, Beograd: MH Aktuel. Simić, Jovanović (2007): R. Simić, J. Jovanović, Mala srpska gramatika, Beograd: Jasen, NDSJ.
  • Stanojčić, Popović (1997): Ž. Stanojčić, LJ. Popović, Gramatika srpskoga jezika, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Stevanović (1969): M. Stevanović, Savremeni srpskohrvatski jezik II, Beograd: Naučna knjiga.
  • Tanasić (2005): S. Tanasić, Sintaksičke teme, Beograd: Beogradska knjiga. Tošović (2002): B. Tošović, Funkcionalni stilovi, Beograd: Beogradska knjiga.