PESNIČKE REČI U VUKOVIM LIRSKIM NARODNIM PESMAMA

Uzdanica XIX 2 (2022), (str. 55-67)

AUTOR(I): Marijan J. Jelić

E-ADRESA: jeliciso@gmail.com

DOI: 10.46793/Uzdanica19.2.055J

Predmet ovoga rada su pesničke reči u lirskim narodnim pesmama (Vukova prva knjiga Srpskih narodnih pesama, objavljena 1841). Cilj nam je da utvr- dimo karakteristike pesničke leksike i istražimo odnos prema pesničkoj leksici u dosadašnjoj leksikografskoj praksi, u Srpskom rječniku i u RSANU/RMS i RSJ, te da ustanovimo koje su to reči, koliko ih ima, koje su njihove karakteristike, kakav je nji- hov status u savremenom srpskom jeziku, kako su obrađene u opisnim rečnicima. Prema tome kako su pesničke reči predstavljene u savremenoj srpskoj leksikografiji (od Vuka pa do danas), mogu se izdvojiti četiri vrste pesničkih reči: pripevi, reči koje se u svim svojim oblicima i značenjima upotrebljavaju samo u pesmama, reči koje se samo u određenom značenju upotrebljavaju kao pesničke i reči koje se samo u određenom obliku upotrebljavaju kao pesničke. Istraživanje pokazuje da je ovaj leksički skup po svojoj prirodi izrazito marginalan i otuda verovatno nepostojanje sistemskog pristupa u nje- noj obradi.

lirske narodne pesme, stajaće reči, pesničke reči, Srpski rječnik, opisni rečnici srpskog jezika.

IZVORI I LITERATURA

• Ivić (1991): P. Ivić, O Vuku Karadžiću. Celokupna dela, red. M. Radovanović, knj. 4, prir. A. Mladenović, Sremski Karlovci, Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • Kašić (1986): J. Kašić, O Srpskom rječniku iz 1852, u: Srpski rječnik (1852), Sabrana dela Vuka Karadžića, knj. 11 (2), Beograd: Prosveta.
  • RMS (1967–1976): Rečnik srpskohrvatskoga književnog jezika, I–VI, Novi Sad: Matica srpska.
  • RSANU (1959‒): Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika, Beo- grad: Institut za srpski jezik, Srpska akademija nauka i umetnosti.
  • RSJ (2011): Rečnik srpskog jezika, drugo, izmenjeno i popravljeno izdanje, Novi Sad: Matica srpska.
  • SNP1 (1987): V. Stefanović Karadžić, Srpske narodne pjesme I, priredio V. Nedić, Beograd: Prosveta, Nolit.
  • SR (2019): V. Stefanović Karadžić, Srpski rječnik: digitalno izdanje, ur. Toma Tasovac, Beograd: Institut za srpski jezik i Centar za digitalne humanistič- ke nauke, http://raskovnik.org/recnici/VSK.SR.
  • Uputstvo za izradu Rečnika SANU (interni spis). Institut za srpski jezik SANU.