Subverzivni diskurs proze u trapericama

Uzdanica XIX 1 (2022), (str. 227-243)

AUTOR(I): Milan P. Milošević

E-ADRESA: mmilosevic0@gmail.com

DOI: 10.46793/Uzdanica19.1.227M

Književnici su zbog svojih literarnih radova nerijetko kroz isto- riju bivali sudski procesuirani, žrtve progona, zabrana, javnog izrugivanja i kleve- tanja. Na udaru kritike javnog mnijenja uglavnom su se nalazili zbog unošenja realija u fikcionalni narativ i prepoznavanja funkcionera vlasti u karikiranom akteru. Umjetnicima i njihovim fikcionalnim konstruktima sudilo je i cenzorsko tijelo so- cijalističke Jugoslavije. Budno motreći „na spoljašnjeg i unutrašnjeg neprijatelja”, cenzorsko tijelo je u opisu zadatka imalo prepoznavanje i suzbijanje subverzivnih gla- sova u umjetničkom svijetu.

U ovom radu ćemo dati uvid u subverzivnost jugoslovenske proze u trapericama, izuzetno specifične stilske formacije zajedničke književnosti. Opsežnim razma- tranjem kompetentnosti kritike koja se, po nagonu ideološkog ili ličnog predubjeđe- nja, ostrvila na „novi izraz” proze u trapericama, pokušali smo osvjetliti pozadinu rigoroznog odnosa javnog mnijenja prema tzv. modernoj literaturi kojom su se htjeli implementirati kapitalistički nazori u jugoslovenski sistem vrijednosti. Detekci- jom sumnjivih momenata u krucijalnim tekstovima jugoslovenske proze u trapericama (Čangi; Kužiš, stari moj; Beleške jedne Ane) te njihovom podrobnom naratološkom analizom, utvrđivali smo i opovrgavali štetnost nekanonističkog pisanja džins proze.

Aleksandar Flaker, proza u trapericama, subverzija, antijunak, Čangi, cenzorsko tijelo, Zvonimir Majdak, eksperiment.

IZVORI
  • Vegel (2001): L. Vegel, Memoarijednog makroa, Beograd: Stubovi kulture. Glumac (2008): B. Glumac, Ispisnica, Zagreb: VBZ.
  • Kapor (1972): M. Kapor, Beleške jedne Ane, Beograd: PFV „Oeconomica”. Kapor (2005): M. Kapor, Hej, nisam ti to pričala, Beograd: Knjiga-komerc. Kvesić (2019): P. Kvesić, Perorez, Slavujevac, Zagreb: In Tri.
  • Majetić (1963): A. Majetić, Čangi, Novi Sad: Progres. Majetić (2004): A. Majetić, Čangi, Zagreb: Večernji list. Majdak (1965): Z. Majdak, Mladić, Zagreb: Mladost.
  • Majdak (1966): Z. Majdak, Gledaoci, Zagreb: Naprijed. Majdak (1969): Z. Majdak, Igrači, Zagreb: Mladost.
  • Majdak (1974): Z. Majdak, Glavno da se gura, Zagreb: Znanje. Majdak (1976): Z. Majdak, Frajerski nokturno, Zagreb: Znanje.
  • Majdak (1978): Z. Majdak, Kužiš,stari moj; Stari dečki, Zagreb: Grafički zavod Hrvatske.
  • Majdak (1980): Z. Majdak, Gadniparking, Zagreb: August Cesarec. Majdak (1984): Z. Majdak, Lova do krova, Zagreb: Znanje.
  • Majdak (2002): Z. Majdak, Pazi, tako da ostanem nevina, Beograd: Narodna knjiga, Alfa.
  • Mihailović (1983): D. Mihailović, Kad su cvetale tikve, Beograd: BIGZ. Olujić (1984): G. Olujić, Izlet u nebo, Beograd: Narodna knjiga.
  • Olujić (2018): G. Olujić, Glasam za ljubav, Beograd: SKZ, Partenon. Plenzdorf (1978): U. Plenzdorf, Nove patnje mladoga W., Zagreb: Znanje. Savić (1972): M. Savić, Ljubavi Andrije Kurandića, Beograd: SKZ. Selindžer (1995): DŽ. Selindžer, Lovac u žitu, Beograd: Haos.
  • Šoljan (1963): A. Šoljan, Izdajice, Beograd: Prosveta.
  • Šoljan (2004): A. Šoljan, Kratki izlet, Zagreb: Večernji list.
LITERATURA
  • Kastronovo (2009): D. Castronovo, Holden Caulfield’s Legacy, J. D. Salinger’s The Catcher in the Rye – New edition (ed. Howard Bloom), New York: Infobase publishing, 105‒113.
  • Ladan (1976): T. Ladan, Pogovor, u: Zvonimir Majdak, Frajerski nokturno, Zagreb: Znanje, 88.
  • Mešić (2018): M. Mešić, Subverzija i književnost, diplomski rad, Uni- verzitet u Sarajevu.
  • Milošević (2020): M. Milošević, Na tragu Holdena Kolfilda: Elementi proze u trapericama u filmu Mlad i zdrav kao ruža, Filološkipregled, XLVII/1, Beograd: Filološki fakultet, 161–188.
  • Mihaljević (2008): N. Mihaljević, Pjesnikova potraga za jedinstvom, Ispi- snica, Zagreb: VBZ, 9‒17.
  • Moreti (2000): F. Moreti, Bildungsroman kao simbolička forma, REČ, 60/5, Beograd: Fabrika knjiga, 417–452.
  • Pijanović (2018): P. Pijanović, Iskušenja mladog buntovnika, pogovor, u: Grozdana Olujić, Glasam za ljubav, Beograd: SKZ, Partenon.
  • Flaker (1976): A. Flaker, Stilske formacije, Zagreb: Sveučilišna naklada Liber.
  • Flaker (1983): A. Flaker, Proza u trapericama, Zagreb: Sveučilišna na- klada Liber.
INTERNET IZVOR
RAZGOVORI
  • Razgovor sa Perom Kvesićem obavljen u Zagrebu 10. 1. 2020. godine.