Manjinski mediji i digitalno komunikacijsko okruženje

Uzdanica XIX 1 (2022), (str. 191-201)

AUTOR(I): Marko M. Đorđević, Mirko M. Miletić

E-ADRESA: marko.djordjevic@pefja.kg.ac.rs

Download Full Pdf 

DOI: 10.46793/Uzdanica19.1.191DJ

SAŽETAK: 

U ovom radu „manjinski medijiˮ u Srbiji sagledavaju se u semantič- koj ravni, koja ne obuhvata isključivo informisanje na jezicima nacionalnih manjina. Oni se promišljaju u širem teorijskom ključu kojim su obuhvaćena i ona značenja koja prevazilaze kategorije nacionalnog i etničkog.

„Manjinski medijiˮ kao alternativa i protivteža „većinskimˮ, posmatraju se i kao „komunikacioni kanalˮ nacionalnih manjina u Srbiji na regionalnom i lokalnom nivou, ali i kao mediji civilnog društva, marginalizovanih i društveno podređenih grupa i zajednica sa specifičnim kulturnim potrebama.

U digitalnom komunikacijskom okruženju i zahvaljujući ubrzanom razvoju inter- neta i medijskih servisa koji odgovaraju novim navikama publike, stvoreni su drugači- ji uslovi za promišljanje tradicionalnog modela funkcionisanja „manjinskih medijaˮ. Njihov budući razvoj zavisiće i od tehničko-tehnoloških mogućnosti i formalnih inovacija, ali i od novih modela finansiranja i kreativnih rešenja i eksperime- nata koji se vezuju za proizvođače i producente medijskih sadržaja.

KLJUČNE REČI:

manjinski mediji, mediji civilnog drušva, medijska publika, medijske slobode, novi mediji.

LITERATURA:

LITERATURA
  • Aton (2015): Chris Atton, The Routledge Companion to Alternative and Community Media, Oxford, New York: Routledge.
  • Gruhonjić (2016): Dinko Gruhonjić, Mediji civilnog društva (mediji za- jednice) – iskustva razvijenih zemalja, u: Mediji civilnog društva ‒ uputstvo za upotrebu, Novi Sad: Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
  • Martinoli (2016): Ana Martinoli, Digitalna medijska publika – nova oče- kivanja, nove navike, In Medias Res časopis filozofije medija, 5/8, Zagreb: Centar za filozofiju medija i medijska istraživanja.
  • Prelić (2008): Mladena Prelić, (N)i ovde (n)i tamo – etnički identitet Srba u Mađarskoj na kraju XX veka, Beograd: Etnografski institut SANU.
  • Sejdinović (2017): Nedim Sejdinović, Informisanje na manjinskim jezici- ma u kontekstu izrade nove Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji (do 2023. godine), u: Informisanjena jezicima nacionalnih manjina ‒ na sporednom koloseku, Novi Sad: Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
  • Serenčeš (2016): Žužana Serenčeš, Nacionalne manjine i mediji civilnog društva, u: Mediji civilnog društva ‒ uputstvo za upotrebu, Novi Sad: Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
  • Serenčeš (2017): Žužana Serenčeš, Informisanje na jezicima nacional- nih manjina i pregovarački proces, u: Informisanjena jezicima nacionalnih ma- njina ‒ na sporednom koloseku, Novi Sad: Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
  • Stanojević, Đorđević (2017): Dobrivoje Stanojević, Marko M. Đorđević, Monologizacija dijaloga u postmodernim medijima, Medijski dijalozi, časopis za istraživanje medija i društva, Vol. 10, Podgorica: Istraživački medijski cen- tar, 27‒28.
VEBOGRAFIJA