АУТОР(И): Марко М. Ђорђевић, Мирко М. Милетић
Е-АДРЕСА: marko.djordjevic@pefja.kg.ac.rs
DOI: 10.46793/Uzdanica19.1.191DJ
САЖЕТАК:
У овом раду „мањински медијиˮ у Србији сагледавају се у семантич- кој равни, која не обухвата искључиво информисање на језицима националних мањина. Они се промишљају у ширем теоријском кључу којим су обухваћена и она значења која превазилазе категорије националног и етничког.
„Мањински медијиˮ као алтернатива и противтежа „већинскимˮ, посматрају се и као „комуникациони каналˮ националних мањина у Србији на регионалном и локалном нивоу, али и као медији цивилног друштва, маргинализованих и друштвено подређених група и заједница са специфичним културним потребама.
У дигиталном комуникацијском окружењу и захваљујући убрзаном развоју интер- нета и медијских сервиса који одговарају новим навикама публике, створени су другачи- ји услови за промишљање традиционалног модела функционисања „мањинских медијаˮ. Њихов будући развој зависиће и од техничко-технолошких могућности и формалних иновација, али и од нових модела финансирања и креативних решења и експериме- ната који се везују за произвођаче и продуценте медијских садржаја.
КЉУЧНЕ РЕЧИ:
мањински медији, медији цивилног друшва, медијска публика, медијске слободе, нови медији.
ЛИТЕРАТУРА:
ЛИТЕРАТУРА
- Aтон (2015): Chris Atton, The Routledge Companion to Alternative and Community Media, Oxford, New York: Routledge.
- Грухоњић (2016): Динко Грухоњић, Медији цивилног друштва (медији за- једнице) – искуства развијених земаља, у: Медији цивилног друштва ‒ упутство за употребу, Нови Сад: Независно друштво новинара Војводине.
- Мартиноли (2016): Ана Мартиноли, Дигитална медијска публика – нова оче- кивања, нове навике, In Medias Res ‒ часопис филозофије медија, 5/8, Загреб: Центар за филозофију медија и медијска истраживања.
- Прелић (2008): Младена Прелић, (Н)и овде (н)и тамо – етнички идентитет Срба у Мађарској на крају XX века, Београд: Етнографски институт САНУ.
- Сејдиновић (2017): Недим Сејдиновић, Информисање на мањинским језици- ма у контексту израде нове Стратегије развоја система јавног информисања у Србији (до 2023. године), у: Информисање на језицима националних мањина ‒ на споредном колосеку, Нови Сад: Независно друштво новинара Војводине.
- Серенчеш (2016): Жужана Серенчеш, Националне мањине и медији цивилног друштва, у: Медији цивилног друштва ‒ упутство за употребу, Нови Сад: Независно друштво новинара Војводине.
- Серенчеш (2017): Жужана Серенчеш, Информисање на језицима национал- них мањина и преговарачки процес, у: Информисање на језицима националних ма- њина ‒ на споредном колосеку, Нови Сад: Независно друштво новинара Војводине.
- Станојевић, Ђорђевић (2017): Добривоје Станојевић, Марко М. Ђорђевић, Монологизација дијалога у постмодерним медијима, Медијски дијалози, часопис за истраживање медија и друштва, Вол. 10, Подгорица: Истраживачки медијски цен- тар, 27‒28.
ВЕБОГРАФИЈА
- https://rsf.org/en/rsf-index-2018-hatred-journalism-threatens-democracies
- http://mediasfera.rs/2017/10/06/proglas-za-slobodu-medija-izbor-vise-ne-postoji/ http://www.antikorupcija-savet.gov.rs/Storage/Global/Documents/izvestaji/izvestaj%20mediji%2026%2002.pdf
- http://www.nedimsejdinovic.com/nedim-sejdinovic-medijske-slobode-nisu-prob- lem-njih-nema/
- http://mduls.gov.rs/obavestenja/akcioni-plan-za-ostvarivanje-prava-nacionalnih- manjina/
- https://www.mpravde.gov.rs/files/Akcioni%20plan%20PG%2023%20Treci%20 nacrt-%20Konacna%20verzija1.pdf
- http://www.ndnv.org/wp-content/uploads/2018/02/Treci-izvestajFINAL.pdf
- http://birnsrbija.rs/
- http://voice.org.rs/ https://www.cins.rs/srpski https://szabadmagyarszo.com/
- http://far.rs/index.php/sr/pocetna/
- https://foruminfo.rs/ http://www.radioaparat.com/
- https://www.mixcloud.com/MjehurNaMre%C5%BEi/
- http://www.daskoimladja.com/
- http://beton.radio.net/ http://radio.d59b.com/
- https://www.mixcloud.com/balanceradio/ https://www.patreon.com
- https://www.slobodnaevropa.org/a/srbija-mjehur-na-mrezi-srdjan-andjel- ic/28210107.html