Upotreba i funkcija zareza u Sijarićevoj priči „Slikaˮ

Uzdanica XIX 1 (2022), (str. 65-72)

AUTOR(I): Adnan H. Bjelak

E-ADRESA: adnan_bjelak@msn.com

DOI: 10.46793/Uzdanica19.1.065B

U radu se bavimo jezičkom analizom materijala ekscerpiranog iz priče „Slikaˮ, koja je sastavni deo zbirke naslovljene Priče iz hiljadu i jedne noći. Nastojimo da prikažemo upotrebu zareza kao interpunkcijskog znaka, koji je u kontekstu date priče nosilac stilskih efekata. Sijarić zarez upotrebljava raznoliko, čime se nameće zaključak da je njegov usmeni govor usko povezan sa pisanom realizacijom. Stoga njegov tekst na momente odaje utisak spontanosti, kakav i može nastati kao rezultat tre- nutnog promišljanja i govora. Autor zarezom ističe kontekstualno bitne delove teksta, zamenjuje nezavisne veznike formirajući asindetske sintaksičke strukture, zamenjuje druge znakove interpunkcije, odvaja vokativ imenskih reči, ukazuje na rečeničnu in- verziju, te ga upotrebljava kao jako izražajno sredstvo kojim se ističu kvalitativne osobine opisivane ličnosti i/ili predmeta. Analizom materijala prikazujemo oprav- danost ovakve upotrebe zareza kao interpunkcijskog znaka.

jezik, interpunkcija, zarez, stil, Ćamil Sijarić.

IZVORI I LITERATURA
  • Bandić (1986): M. Bandić, Veličanje prosečnosti, Kritičari o djelu Ćamila Sijarića, Sarajevo: Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 212–217.
  • Bašić (2013): H. Bašić, Između usmene i pisane riječi, Kod: Časopis za književnost, kulturu i nauku, Podgorica: Centar za očuvanje i razvoj kulture ma- njina, 9–15.
  • Veljović (2017): B. Veljović, Obeležavanje prošlih ponavljanih radnji u pripovetkama Ćamila Sijarića, Ishodišta, 3/2017, Niš: Filozofski fakultet, 45–61.
  • Lešić (2011): Z. Lešić, Jezik i književno djelo, Beograd: Službeni glasnik. Muratagić Tuna (2013): H. Muratagić Tuna, Tamo gdje se teško živi – lije-
  • po se govori, Kod: Časopis za književnost, kulturu i nauku, Podgorica: Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina, 16–25.
  • Pešikan, Jerković, Pižurica (2010): M. Pešikan, J. Jerković, M. Pižurica, Pravopis srpskog jezika, Novi Sad: Matica srpska.
  • Piper i dr. (2005): P. Piper i drugi, Sintaksa savremenog srpskog jezika, Beograd: Institut za srpski jezik SANU.
  • Rebronja (2013): N. Rebronja, Romani Ćamila Sijarića između tradicional- nog i modernog, doktorska disertacija, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fa- kultet.
  • Sijarić (2014): Ć. Sijarić, Priče iz hiljadu i jedne noći, Bijelo Polje: Lo- kalni javni emiter Radio Bijelo Polje.