O leksemi „neka“

Uzdanica XIX 1 (2022), (str. 51-63)

AUTOR(I): Ana V. Petrović

E-ADRESA: ana.petrovic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/Uzdanica19.1.051P

U ovom radu analiziramo sintaksičke, semantičke i pragmatičke funkcije lekseme neka na osnovu postulata teorije prototipa. Analiza se zasniva na pretraživanju korpusa, a osnovna ideja rada je izdvajanje najpre prototipičnog, odnosno centralnog značenja pomenute lekseme, a zatim i njene manje prototipične realizacije u funkciji veznika, odnosno rečce. Kao prototipično značenje lekseme neka posmatramo kategoriju imperativnosti i širenje značenjske mreže polazeći od ove kategorije.

leksema neka, imperativnost, permisivnost, teorija prototipa, vrste reči.

IZVORI
  • SrpKor2013: Korpus savremenog srpskog jezika (pretraga elektronskog kor- pusa sa izvorima), http://www.korpus.matf.bg.ac.rs.
  • RSANU (1959–): Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika, I–XX, Beograd: SANU.
  • Savić, Polovina (1989): S. Savić, V. Polovina, Razgovorni srpskohrvatski jezik, Novi Sad: Institut za južnoslovenske jezike Filozofskog fakulteta.
LITERATURA
  • Vitgenštajn (1980): L. Vitgenštajn, Filosofska istraživanja, drugo izda- nje, prevela Ksenija Maricki-Gađanski, Beograd: Nolit.
  • Dragićević (2007): R. Dragićević, Leksikologija srpskog jezika, Beograd: Za- vod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Gortan-Premk (2004): D. Gortan-Premk, Polisemija i organizacija leksičkog sistema u srpskome jeziku, drugo izdanje, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Ivić (1970): M. Ivić, O upotrebi glagolskih vremena u zavisnoj rečenici: prezent u rečenici sa veznikom da, Zbornik Matice srpske za filologiju i lingvistiku, XIII, Novi Sad, 43−54.
  • Klikovac (2000): D. Klikovac, Semantika predloga: Studija iz kognitivne lingvistike, Beograd: Filološki fakultet.
  • Lajons (1977): J. Lyons, Semantics, vol. 2, Cambridge: Cambridge University Press.
  • Lejkof (1987): G. Lakoff, Women, fire and dangerous things, Chicago: University of Chicago.
  • Piper i dr. (2005): P. Piper, I. Antonić, V. Ružić, S. Tanasić, LJ. Popo- vić, B. Tošović, Sintaksa savremenoga srpskoga jezika: prosta rečenica, Beograd: Institut za srpski jezik SANU, Beogradska knjiga, Matica srpska.
  • Roš (1973): E. Rosch, Natural Categories, Cognitive Psychology, 4, Amsterdam: Elsevier, 328–350.
  • Roš (1975): E. Rosch, Cognitive Reference Points, Cognitive Psychology, 7, Am- sterdam: Elsevier, 532–547.
  • Roš (1978): E. Rosch, Principles of categorization, In: E. Rosch, B. Lloyd (Eds.),
  • Cognition and Categorization, Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum, 27−48.
  • Serl (1991): DŽ. Serl, Govorni činovi, Beograd: Nolit.
  • Stanojčić, Popović (2010): Ž. Stanojčić, LJ. Popović, Gramatika srpskog jezika za gimnazije i srednje škole, dvanaesto izdanje, Beograd: Zavod za udžbenike.
  • Stevanović (1986): M. Stevanović, Savremeni srpskohrvatski jezik. Uvod, fonetika, morfologija, peto izdanje, Beograd: Naučna knjiga.
  • Stevanović (1989): M. Stevanović, Savremeni srpskohrvatski jezik. Sintak- sa, četvrto izdanje, Beograd: Naučna knjiga.
  • Tejlor (1995): J. R. Taylor, Linguistic Categorization. Prototypes in Linguistic Theory, Second edition, New York: Oxford University Press.
  • Tejlor (2019): J. R. Taylor, Prototype effects in grammar, Chapter 7, In: E. Da- browska, D. Divjak (Eds.), Cognitive linguistics – key topics, Berlin: Walter de Gruyter, 127–146.
  • Halas-Popović (2018): A. Halas-Popović, Predlog primene teorije prototi- pa u leksikografskoj obradi polisemije u srpskom jeziku, u: P. Piper (ur.), Južno- slovenski filolog, knj. LXXIV, sv. 2, Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti i Institut za srpski jezik SANU, 161–183.
  • Herarts (1989): D. Geeraerts, Prospects and Problems of Prototype Theory, Lin- guistics, 27, 587–612.