Studijski boravak Sretena Adžića i Jovana Milijevića u Švedskoj i Norveškoj 1898‒1899. godine

Uzdanica XIX 1 (2022), (str. 7-17)

AUTOR(I): Duško R. Topalović

E-ADRESA: dusko.topalovic@edu.stockholm.se

DOI: 10.46793/Uzdanica19.1.007T

U radu se govori o studijskom boravku pedagoga Sretena Adžića i njegovog kolege iz aleksinačke učiteljske škole Jovana Milijevića u Ujedinjenom Kraljevstvu Švedske i Norveške 1898‒1899. godine. Na osnovu odluke ministra prosvete i crkvenih poslova Andre Đorđevića, njih dvojica su početkom juna 1898. godine doputovali u ovu skandinavsku zemlju sa zadatkom da prouče organizaciju i ustrojstvo njenog školskog sistema i da se upoznaju sa načinom izvođenja nastave ručnog rada i fizičkog vaspitanja u osnovnim i srednjim školama. Adžić se u Švedskoj i Norveškoj zadržao nešto više od dva meseca, dok je Milijević tu ostao do sredine jula 1899. godine. Nakon povratka u otadžbinu Adžić je postavljen za upravnika a Milijević za učitelja vežbaonice i ručnog rada novootvorene Muške učiteljske škole u Jagodini, u čiji rad su potom uneli mnoge pedagoške vrline s kojima su se upoznali u Skandinaviji. Tokom boravka u Švedskoj Milijević je do te mere savladao švedski jezik da je sa njega mogao direktno da prevodi razna književna i stručna dela.

Rad je nastao na osnovu proučavanja izvorne građe iz zaostavštine Sretena Adžića koja se čuva u manastiru Vraćevšnica, službenih akata Ministarstva prosvete i crkvenih poslova pohranjenih u Arhivu Srbije, savremene periodike i relevantne literature domaće provenijencije te novinske građe švedske provenijencije.

Sreten Adžić, Jovan Milijević, Švedska, Nes, Norveška, ručni rad, školstvo, pedagogija, iskustvo, Muška učiteljska škola, Jagodina.