„Od Ognjene do Blage Marije“ u opusu Jovana Radulovića

Uzdanica XVIII 2 (JR) (2021), (str. 89-97)

AUTOR(I): Marko Nedić

E-ADRESA: markone43@gmail.com

DOI: 10.46793/Uzdanica18.2.089N

Roman Od Ognjene do Blage Marije sagledan je u kontekstu celokupne Radulovićeve proze i posebno njegovog romanesknog dela. Tematsku osnovu romana čini tragični egzodus srpskog naroda iz Republike Srpske Krajine u avgustu 1995. godine tokom napada hrvatske vojske na Knin. Ta tema, koju najčešće literarno ostvaruju srpski pisci izbegli iz Hrvatske, postala je izuzetno značajna u savremenoj srpskoj književnosti. Jovan Radulović je u romanu ostvaruje na osnovu prethodnog scenarističkog teksta predviđenog za neostvarenu televizijsku dramu. U središtu romaneskne sadržine nalaze se članovi jedne srpske porodice koji u koloni drugih izbeglica napuštaju zavičaj i odlaze prema Srbiji. U romanu se u polifonijskom narativnom nizu prepliću glasovi i životne priče članova te porodice i drugih protagonista i svedoka srpskog egzodusa iz zavičaja. Iako romanom dominiraju dramatične i tragične životne situacije, u književnim likovima i dalje živi nada u mogućni život i u nekom drugom prostoru. Roman je ispisan kratkim scenama i rečenicama, kojima je naglašena izvornost neposrednog jezika kojim je jače nagoveštena dramatičnost i tragičnost egzistencijalne situacije u kojoj se našao izbegli narod.

roman Od Ognjene do Blage Marije, tema egzodusa srpskog naroda iz zavičaja, televizijski scenario kao predložak za roman, polifonijska osnova romana, kratka poglavlja i rečenice, nada književnih likova u mogući budući život.