Asindetske rečenice kao jezičko-stilska dominanta pripovijedaka Jovana Radulovića

Uzdanica XVIII 2 (JR) (2021), (str. 53-74)

AUTOR(I): Miloš M. Kovačević

E-ADRESA: mkovacevic31@gmail.com

DOI: 10.46793/Uzdanica18.2.053K

U radu se izdvajaju i opisuju asindetske rečenice kao jezičko-stilska dominanta pripovijedaka Jovana Radulovića. Analiza je prioritetno sintaksičko-semantička, jer joj je cilj izdvajanje i opis osnovnih strukturno-semantičkih modela asindetskih rečenica u Radulovićevom djelu. Metod analize je analitičko-sintetički. Analiza pokazuje da su od svih rečeničnih struktura kod Radulovića ne samo najfrekventnije nego i najspecifičnije, strukturno i semantički najinovativnije, upravo asindetske rečenice. Koliki je Radulovićev doprinos otkrivanju tvorbenih mogućnosti asindetskih rečenica, najbolji je pokazatelj da se kod njega susreću bar četiri struktur- no-semantička tipa koje dosadašnja literatura ne samo da ne registruje, nego za neke čak i isključuje mogućnost realizacije. I upravo ti tipovi predstavljaju krunski argument da se asindetske rečenice strukturišu prema principima (vezanog) teksta, a ne prema principima složene rečenice.

Jovan Radulović, asindetska rečenica, asindetsko-sindetske rečenice, iskaz, tipovi tuđeg govora, implicitna koordinacija, implicitna subordinacija, stilska figura.

IZVOR

Radulović (2001): Najlepše priče Jovana Radulovića, izbor i predgovor Du- šan Ivanić, Beograd: Prosveta.

LITERATURA
  • Badurina (2013): Lada Badurina: Red sastavnica na razini složene rečenice i teksta,
  • Rasprave, časopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 39/2, Zagreb, 299–310.
  • Badurina (2018): Lada Badurina, Asindetske strukture: koordinacija, subordinacija i tekst, u: I. Palić (ur.), Sarajevski filološki susreti 4, Zbornik radova, Knjiga 1, Sarajevo: Bosansko filološko društvo, 24–38.
  • Badurina, Palašić (2019): Lada Badurina, Nikolina Palašić, Asindetske subordi- nirane strukture, Rasprave, časopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 45/2, Zagreb, 249–263.
  • Bahtin (1989): Mihail Bahtin, O romanu, Beograd: Nolit.
  • Biti (1997): Vladimir Biti, Pojmovnik suvremene književne teorije, Zagreb: Matica hrvatska.
  • Vukić (2020): Maja Vukić, Kombinovanje veznika i nevezničkih reči u savre- menom srpskom jeziku, Niš: Filozofski fakultet.
  • Ivanić (2001): Dušan Ivanić, Svjetovi pripovijedanja, u: Najlepše priče Jovana Radulovića, izbor i predgovor Dušan Ivanić, Beograd: Prosveta, 5–9.
  • Jakobson (1978): Roman Jakobson, Dominanta, Ogledi iz poetike, prevod s ruskog Ljubica Došen i dr., Beograd: Prosveta, 120–126.
  • Kovačević (1998): Miloš Kovačević, Sintaksa složene rečenice u srpskom jeziku, Beograd: Raška škola, Srbinje: SPKD „Prosvjeta”.
  • Kovačević (2012): Miloš Kovačević, O gramatičko-stilističkom termino- sistemu tuđeg govora, Srpski jezik, XVII/1−2, Beograd, 13−38.
  • Kovačević (2015): Miloš Kovačević, Stilistika i gramatika stilskih figura, IV bitno dopunjeno izdanje, Beograd: Jasen.
  • Kovačević (2020): Miloš Kovačević, Rečenica i iskaz, Kroz sintaksu srp- skog jezika, Podgorica: Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori, 253–263.
  • Minović (1987): Milivoje Minović, Sintaksa srpskohrvatskog / hrvatskosrpskog književnog jezika za više škole, Sarajevo: Svjetlost, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva. Mrazović, Vukadinović (1990): Pavica Mrazović, Zora Vukadinović, Gramatika srpskohrvatskog jezika za strance, Sremski Karlovci: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Novi Sad: Dobra vest.
  • Pranjković (1984): Ivo Pranjković, Koordinacija u hrvatskom književnom jeziku, Zagreb: Znanstvena biblioteka HFD 13.
  • Pranjković (1993): Ivo Pranjković, Složene strukture bez veznika, Hrvatska sklad- nja: Rasprave iz sintakse hrvatskoga standardnog jezika, Zagreb: Hrvatska sveučilišna na- klada, 116–226.
  • Pranjković (1996): Ivo Pranjković, Funkcionalni stilovi i sintaksa, Suvremena lin- gvistika, 41–42 /1–2, Zagreb, 519–527.
  • Prins (2011): Džerald Prins, Naratološki rečnik, prevela s engleskog Brana Mila- dinov, Beograd: Službeni glasnik.
  • Rajić (2010): Jelena Rajić, Slobodan neupravni govor: jezička realizacija polifoničnog iskaza u narativnom diskursu, Srpski jezik, XV, Beograd, 515–524.
  • Simić (2000): Radoje Simić, Osnovi sintakse srpskoga jezika: Teorija is- kaznih formi, Beograd: Naučno društvo za negovanje i proučavanje srpskog jezika; Nikšić: Jasen.
  • Silić (1984): Josip Silić, Od rečenice do teksta: Teoretsko-metodološke pretpostavke nadrečeničnog jedinstva, Zagreb: Sveučilišna naklada Liber.
  • Stepanov (2008): Strahinja Stepanov, Asindetske sintaksičke strukture u romanu Foliranti, Prilozi proučavanju jezika, 39, Novi Sad, 259–274.
  • Tanasić (2018): Sreto Tanasić, Asindetske rečenice, u: Predrag Piper, Mi- livoj Alanović, Slobodan Pavlović, Ivana Antonić, Marina Nikolić, Dojčil Vojvodić, Ljudmila Popović, Sreto Tanasić, Biljana Marić, Sintaksa složene rečenice u savremenom srpskom jeziku, u redakciji Predraga Pipera, Novi Sad: Ma- tica srpska, Beograd: Institut za srpski jezik SANU, 597–633.
  • Čović (1991): Branimir Čović, Stil istorijske proze A. N. Tolstoja, Novi Sad: Radovi Instituta za strane jezike i književnosti.
  • Štrkalj Despot (2004): Kristina Štrkalj Despot, Asindetske složene strukture u Tundalovu viđenju, Rasprave, časopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, 30, Zagreb, 181–202.