Odlike epa i epske tehnike na primeru „Epa o Gilgamešu“

Uzdanica XVIII 1 (2021), (str. 21-35)

AUTOR(I): Predrag S. Mirčetić

E-ADRESA: predrag.mircetic@fil.bg.ac.rs

DOI: 10.46793/Uzdanica18.1.021M

U radu se na primeru sumersko-vavilonskog Epa o Gilgamešu pred- stavljaju i objašnjavaju osnovne odlike epa kao književne vrste, kao i najvažnije epske tehnike. U prvom delu rada autor na primerima iz Gilgameša razmatra najvažnije epske odlike kao što su idealizovani heroj, nizanje pustolovina (epizoda) oko heroja, herojev prijatelj i epska opširnost. U drugom delu autor analizira epske tehnike poput retar- dacije, digresije, epizode, anticipacije i retrospekcije u Epu o Gilgamešu. U završnom delu rada autor na osnovu dobijenih rezultata zaključuje da Ep o Gilgmašu predstavlja temelj i uzor celokupne epske poezije.

Ep o Gilgamešu, ep, retardacija, retrospekcija, anticipacija

IZVORI

Gilgameš (1991): Gilgameš: sumersko-vavilonski ep, Sarajevo: „Veselin Masleša”. Gilgameš (1994): Gilgameš: sumersko-vavilonski ep, Beograd: Knjiga-komerc. Gilgameš (2003): Gilgameš,sumersko-akadskiep o Gilgamešu, Beograd: Izdavačka kuća „Draganić”.

LITERATURA

Akerman (2005): S. Ackerman, When Heroes Love, New York: Columbia University Press.

Auerbah (1968): E. Auerbah, Mimezis, prikazivanje stvarnosti u zapadnoj književnosti, Beograd: Nolit.

Višić (2003): M. Višić, Sumersko-akadski Ep o Gilgamešu, u: Gilgameš, sumersko-akadski ep o Gilgamešu, Beograd: Izdavačka kuća „Draganić”, 87–160.

Višić (2016): M. Višić, Sumersko-akadski Ep o Gilgamešu, Matica crno- gorska, br. 68, 391–482, http://www.maticacrnogorska.me/matica68.html [12. 12. 2020.]/. Janković (1994): V. Janković, Na praizovoru epskog pesništa, u: Gilgameš: sumersko-vavilonski ep, Beograd: Knjiga-komerc, 7–15.

Kajzer (1973): V. Kajzer, Jezičkoumetničkodelo, Beograd: Srpska književna zadruga.

Kot (1990): J. Kot, Kameni potok, Beograd: Književne novine.

Kulenović (1991): T. Kulenović, Gilgameš, poema o smrti, u: Gilgameš: sumersko-vavilonski ep, Sarajevo: „Veselin Masleša”, 157–168.

Milutinović (1999): Z. Milutinović, Ep o Gilgamešu, u: Opšta književ- nost, izabrana tumačenja, prir. Zoran Milutinović, Beograd – Kragujevac: Filo- loški fakultet – IDP „Nova svetlost”, 9–14.

Pavličić (1986): P. Pavličić, Epsko pjesništvo, u: Uvod u književnost, ur. Zdenko Škreb, Ante Stamać, Zagreb: Globus, 411–439.

Preprek (1991): S. Preprek, Na tragu rane kulture, u: Gilgameš: sumersko-vavilonski ep, Sarajevo: „Veselin Masleša”, 5–54.

Prins (2011): Dž. Prins, Naratološki rečnik, Beograd: Službeni glasnik.

Rajner (1982): E. Reiner, Mezopotamska književnost, u: Povijest svjetske književnosti, knj. 1, Zagreb: Mladost, 35–52.

RKT (1986): Rečnik književnih termina, ur. Dragiša Živković, Beograd: Nolit. Solar (2005): M. Solar, Teorija književnosti, Zagreb: Školska knjiga.

Tartalja (2000): I. Tartalja, Teorija književnosti, Beograd: Zavod za udžbe- nike i nastavna sredstva.

Tomaševski (1972): B. Tomaševski, Teorija književnosti, poetika, Beograd: Srpska književna zadruga.