NAROD I RAD: PRILOG PROUČAVANJU NACIFIKACIJE NEMACA U MEĐURATNOJ JUGOSLAVIJI

Serbian Studies Research (2022)  (str. 171-206)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Filip Krčmar

E-ADRESA / E-MAIL: fkistarzr@gmail.com

DOI: 10.46793/SSRXIII1.171K

SAŽETAK / ABSTRACT:

Sredinom tridesetih godina prošlog veka došlo je do narušavanja dotle nepomućenog jedinstva u vođstvu nemačke narodnosne manjine u Kraljevini Jugoslaviji. Ono se očitovalo u sukobu između dve struje unutar Kulturbunda, krovne folksdojčerske organizacije: prvu su sačinjavali stariji funkcioneri, konzervativci građansko-demokratske orijentacije, koji su svoje političko iskustvo stekli još u vreme Austrougarske monarhije i do sredine tridesetih uspevali da održe kontrolu nad svim privrednim, prosvetnim, kulturnim i dr. organizacijama nemačke nacionalne manjine. Na drugoj strani bili su predstavnici mlađe generacije – tzv. ‘obnovitelji’, mahom studenti i mlađi ljudi školovani u Nemačkoj, odakle su se vraćali kući zadojeni nacionalsocijalističkom ideologijom koju su potom širili dalje u svom okruženju. Tokom druge polovine tridesetih (1934–1939) između ove dve frakcije vodila se bespoštedna borba, koja će na kraju biti rešena u korist nacističke struje. Pobeda ‘obnovitelja’ značila je početak potpunog „glajhšaltovanja”, odnosno sinhronizacije i usklađivanja nemačke narodnosne manjine sa spoljnom politikom hitlerovskog Trećeg rajha. U radu se analizira sadržaj časopisa Narod i rad (nem. Volk und Arbeit), koji su uređivali vodeći ljudi Obnoviteljskog pokreta, a u kom su otvoreno i bez ikakvog uvijanja iznošeni nacistički stavovi i osnovni postulati ideologije „krvi i tla” (nem. Blut und Boden), odnosno „mača i pluga” (nem. Schwert und Pflug). U ukupno tri do danas sačuvana i dostupna broja objavljenih od kraja 1937. do kraja 1939. godine, publikovano je šezdesetak raznovrsnih priloga: od autorskih tekstova posvećenih rasnoj higijeni (eugenici), istoriji Podunavskih Švaba, omladini, fizičkoj kulturi, muzici, nemačkim nacionalnim manjinama u različitim evropskim zemljama, itd. do književnih priloga – kratkih pripovedaka, pesama itd. Promocija nacističkih svetonazora od strane ‘obnovitelja’ vizuelno je bila upotpunjena obiljem fotografija i ilustracija. Poslednji broj časopisa (za 1940. godinu) izašao je krajem 1939. godine.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

Narod i rad, Obnoviteljski pokret, nacizam, folksdojčeri, Kraljevina Jugoslavija, ideologija krvi i tla

LITERATURA / REFERENCES:

• Bešlin, Branko. „Nemci u Vojvodini 1918–1941”. Tokovi istorije 1–4, Beograd 1999, 207–240.

• Bešlin, Branko. Vesnik tragedije. Nemačka štampa u Vojvodini 1933–1941. Novi Sad 2001.

• Bešlin, Branko. „Dva istorijska romana o Podunavskim Švabama u 18. veku”. Istraživanja 15, Novi Sad 2004, 183–211.

• Bešlin, Branko. „Kulturno-prosvetni časopisi Nemaca u Vojvodini između dva svetska rata”. Zbornik Matice srpske za istoriju 52, Novi Sad 1995, 155–169.

• Bešlin, Branko. „Nemačka katolička štampa u Vojvodini i njen spor sa nacionalsocijalistima 1935–1941. godine”. Zbornik Matice srpske za istoriju 59/60, Novi Sad 1999, 107–123.

• Janjetović, Zoran. „Duhovni profil vojvođanskih Švaba”. Tokovi istorije 1–2, Beograd 2000, 55–67.

• Janjetović, Zoran. „O nacifikaciji vojvođanskih Švaba”. Tokovi istorije 1–4, Beograd 1999,

• Janjetović, Zoran. Deca careva, pastorčad kraljeva. Beograd 2005.

• Janko, Sepp. Weg und Ende der deutsche Volksgruppe in Jugoslawien. Graz-Stuttgart 1982.

• Krčmar, Filip. „Adam Miler Gutenbrun i nacionalni preporod Podunavskih Švaba”. Zbornik Matice srpske za istoriju 83, Novi Sad 2011, 45–63.

• Petri, Anton Peter. Biographisches Lexikon des Banater Deutschtums, Marquartstein 1992.

• Rasimus, Hans. Als Fremde im Vaterland. Schwäbisch-deutsche Kulturbund im Spiegel der Presse. München 1989.

• Stanić, Slavko. „Švabe u Vojvodini. Socijalni pregled”. Letopis Matice srpske, knj. 330, sv. 1, oktobar – novembar 1931, 114–130.

• Volk und Arbeit 1938. Jahrweiser für das schaffende Deutschtum Jugoslawiens. Pančevo 1937.

• Volk und Arbeit 1939. Jahrweiser für das schaffende Deutschtum Jugoslawiens. Pančevo 1938.

• Volk und Arbeit 1940. Jahrweiser für das schaffende Deutschtum Jugoslawiens. Pančevo 1939.