ETNO-ISTORIJA, MIT O IZABRANOSTI I NACIONALNI OPSTANAK SRBA

Serbian Studies Research (2022)  (str. 159-170)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Srđan Šljukić

E-ADRESA / E-MAIL: srdjan.sljukic@ff.uns.ac.rs

DOI: 10.46793/SSRXIII1.159S

SAŽETAK / ABSTRACT:

U ovom prilogu govori se o etno-istoriji i mitu o izabranosti (A. Smit) kao ključnom kulturnom resursu etničkih grupa i nacija u borbi za opstanak. Analiziraju se izvorišta i karakter kosovskog mita (kosovskog zaveta) i ukazuje na njegov značaj za očuvanje srpskog identiteta. Posebno se podvlači potreba njegovog očuvanja i međugeneracijskog prenošenja, kao i uloga društvenih faktora u ovom procesu.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

etno-istorija, identitet, kosovski mit, mit o izabranosti, Srbi

LITERATURA / REFERENCES:

• Malinovski, Bronislav. Mit, nauka, religija. Beograd: Prosveta, 1971.

• Milisavac, Živan (ur.). Antologija narodnih epskih pesama, I–II. Novi Sad: Matica srpska • Beograd: SKZ, 1969.

• Petrović Piroćanac, Zoran. Izbrisati srpski virus. Beograd: Čigoja štampa, 2002.

• Smit, Entoni. Nacionalni identitet. Beograd: Čigoja štampa i Biblioteka XX vek, 1998.

• Smith, Anthony D. Myths and Memories of the Nation. Oxford: Oxford University Press, 1999.

• Smith, Anthony D. Chosen Peoples. Sacred Sources of National Identity. Oxford: Oxford University Press, 2008.

• Šljukić, Srđan, i Marica Šljukić. Društvo i sukob. Beograd: Zavod za udžbenike, 2018.