O VAŽNOSTI JEDNOG PISMA KNJAZA MILOŠA OBRENOVIĆA ZA SRPSKO PRAVO I KULTURU

Serbian Studies Research (2022)  (str. 149-158)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Dragana Ćorić

E-ADRESA / E-MAIL: d.coric@pf.uns.ac.rs

DOI: 10.46793/SSRXIII1.149C

SAŽETAK / ABSTRACT:

Pravo, jezik i kultura jedne države su neraskidivo povezani. U sazvežđu međusobnih uticaja, oni stvaraju istovremeno i politički i društveni sistem, i ogledalo su naroda i društva u kojima se primenjuju. U kontekstu naših istraživanja, posebno je značajan period prve polovine 19. veka u Srbiji. Ustanička Srbija, težeći da se oslobodi viševekovnog jarma tuđina, pokreće borbu ne samo za fizičko, već i umno, intelektualno, jezičko i svako drugo oslobođenje. Taj proces se na momente usporava; bežeći od jednog tuđina, priklanja se drugom, posebno u pravu, jer se više oslanja na uspešne pravne koncepte i akte koji dolaze iz drugih zemalja. U tom periodu, tačnije 1834. godine Miloš Obrenović, knjaz srpski, piše pismo Lazaru Teodoroviću i Dimitriju Davidoviću. Počeo je rad na stvaranju Srpskog građanskog zakonika (koji se obnaroduje 1844. godine), i različiti najumniji ljudi tog doba su angažovani da rade na projektu Zakonika. Knjaz Miloš, koji je u ovom momentu upoznat sa jednim delom napisanog predloga Zakonika, iskazuje svoje ogromno nezadovoljstvo zbog jezika korišćenog u izradi kao i načina objašnjavanja određenih pravnih instituta. U našem radu se bavimo sadržinom, tačnije analizom ovog pisma, smatrajući ga izuzetno važnim za srpsku kulturu i pravo i za ono što možemo nazvati srpskim pravnim identitetom. Navedeno pismo je značajan manifest za srpsku jezičku i pravnu kulturu, koja se počela graditi upravo u 19. veku i sadrži osnovna nomotehnička pravila (pravila za pisanje propisa) koja su u primeni i danas.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

pravo, jezik, srpski jezik, knjaz Miloš Obrenović

LITERATURA / REFERENCES:

• Bugarski, Ranko. Uvod u opštu lingvistiku. Beograd: Čigoja štampa, 1996.
  • Visković, Nikola. Jezik prava. Zagreb: Naprijed, 1989.
  • Votson, Alan. Pravni transplanti. Beograd: Narodna knjiga, 2000.
  • Jovanović, Slobodan. „Jovan Hadžić”, u: Političke i pravne rasprave. Beograd: Geca Kon, 1908.
  • Lukić, Radomir. Ustavnost i zakonitost. Beograd: Savez udruženja pravnika Jugoslavije, 1977.
  • Radovanović, Zoran. „Narodno zdravlje, javno zdravstvo ili javno zdravlje”. Srpski arhiv za celokupno lekarstvo, god. 139, sv. 3/4, 2011, 262–265.
  • Tasić, Đorđe. „Značaj jezika pri tumačenju”. Arhiv za pravne i društvene nauke, br. 3, 1938, 1–6.
  • Šipka, Milan. Kultura govora. Sarajevo: Institut za jezik, 2006.