„WHEN WE WERE NEW“: (ПРИВРЖЕНО) ПРЕДАВАЊЕ О ЈЕДНОЈ КЛАУЗИ KАЗУА ИШИГУРА

Наслеђе 56 (2023) (стр. 163-171)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Никола M. Бубања

Е-АДРЕСА / E-MAIL: nikola.bubanja@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2356.163B

САЖЕТАК / ABSTRACT:

У раду се рашчитава почетна клауза романа Клара и сунце Казуа Ишигура. Читање се предузима формалистички, али и у контексту једне врсте евокативног импресионизма, односно емотивно-декламативног приступа који је Пол Фрај називао „привр- женим подучавањем”. На том трагу, рашчитава се и анализира функционисање ове клаузе на микро плану, тонско-фонемском, значењском, интертекстуалном и метафикцијском. У складу са овим, успоставља се виђење ове клаузе као заокружене и упућене на себе како у референцијалном смислу тако и у смислу могућ- ности да се она разуме као „двотока”, али не у смислу „отицања” у два смера, него у смислу извесног истовременог хронолошког   и антихронолошког кретања, односно кретања од себе и ка себи. Као таква, даље се хипотетише, она бива и једном врстом структурног маркера, готово стихованог рефрена, чија снага, међутим, опада како текст одмиче, у смислу јеке која се разлеже текстом све ређе и све тише, док не постане једна врста фантомског текстуал- ног присуства у завршним страницама романа у којима тако има и своје отпочињање и свој завршетак.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Казуо Ишигуро, Клара и сунце, кад смо били млади, привржено подучавање, евокативни импресионизам

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES

• Moreti 2000: F. Moretti, Conjectures on World Literature, New Left Review (Pro- Quest), pp. 54-68.
  • Iglton 1996: T. Eagleton, Literary Theory: An Introduction, Second edition, Minneap- olis: University Of Minnesota Press.
  • Bart 1975: Р. Барт, Задовољство у тексту, са француског превео Јовица Аћин, Ниш: Издавачка кућа Градина.
  • Bart 1991: R. Barthes, Mythologies, selected and translated from the French by Annette Lavers, New York: The Noonday Press – Farrar, Straus & Giroux.
  • Fraj 2012: P. H. Fry, Theory of Literature, New Haven and London: Yale University Press.
  • Išiguro 2021: K. Ishiguro, Klara and the Sun – A Novel, New York: Alfred A. Knopf, a division of Penguin Random House.