SAVREMENA NEMAČKA KVIR KNJIŽEVNOST U INTERNACIONALNOJ GERMANISTICI (SA PRIMEROM IZ NASTAVNE PRAKSE)

Nasleđe 55 (2023), str. 121-133

AUTOR(I): Marina M. Petrović Jilih

E-ADRESA: marinajulichkg@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2355.121PJ

Nadovezujući se na aktuelan književnodidaktički diskurs nemačkog govornog područja, koji tek od 2017. godine počinje da  se bavi problematikom kvir književnosti, ovaj rad za predmet ima analizu i kategorizaciju materijala nastalog na osnovu studentskih sastava nakon čitanja kvir romana Hajde da pobegnemo odavde Julijana Marsa i Krvava knjiga Kim de Lorizon. Služeći se naučnom metodologijom kvalitativnih istraživanja,  oče- kuje se odgovor na istraživačka pitanja, da li i kako je moguće osposobiti studentkinje i studente da sa užitkom uđu u (o)kvir LGBTI+ literature, te da li čitanje književnih tekstova može da dovede do učvršćivanja ili promene u vrednosnim stavovima i do aktiviranja društvenog angažmana. Sprovedena nastava za osnovni cilj ima osposobljavanje za učešće u kulturnom dis- kursu. U okrilju kulturnog diskursa kvir problematika dobija u poslednjih nekoliko godina (ne samo) u našoj zemlji poseban značaj. Ovo dokazuju dešavanja pre i za vreme održavanja EvroPrajda u Beogradu u septembru 2022. godine. Pojedinačan slučaj čini 16 studentkinja i studenata na Katedri za nemački jezik i književ- nost na Filološko-umetničkom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu. Za vreme sprovođenja nastave i istraživanja od oktobra 2022. do januara 2023. godine bili su na četvrtoj godini studija. Iako reprezentativno, ovo istraživanje može da izrodi plodne impulse za (za sada samo) univerzitetsku nastavu književnosti na svim filološkim odsecima u zemlji i regionu.

kvir književnost, didaktika književnosti, diskurzivne kompetencije, strani jezik, kultura, znanje, društveni angažman, kvalitativna metodologija

• Batler 2001: J. Batler, Tela koja nešto znače. O diskursivnim granicama „pola”, Beograd: Samizdat.
  • Batler 2010: J. Batler, Nevolja s rodom. Feminizam i subverzija identiteta, Loznica: Karpos
  • Batler 2012: J. Batler, Psihički život moći. Teorije pokoravanja, Beograd: Univerzitet Singidunum, biblioteka Philoxenia 5.
  • Deke-Kornil 2015: H. Decke-Cornill, Differenzsensibel unterrichten, u: Der fremdsp- rachliche Unterricht Englisch, 135/2015.
  • Fuko 1976: Foucault, Istorija seksualnosti, Beograd: Posveta.
  • Hile/Šidermajr 2021: A. Hille / S. Schiedermayr, Literaturdidaktik Deutsch als Fremd- und Zweitsprache, Tübingen: Narr Verlag.
  • Kenig/Zurkamp/Deke-Kornil 2015: L. König / C. Suhrkamp / H. Decke-Cornill: Negotiating Gender. Aushandlungs- und Reflexionsprozesse über Geschlech- tervorstellungen im Fremdsprachenunterricht anstoßen, u: Der fremdspra- chliche Unterricht Englisch, 135/2015, 2-8.
  • Majring 2002: Ph. Mayring, Einführung in die qualitative Sozialforschung, Wein- heim und Basel: Beltz Verlag.
  • Mars 2022: J. Mars, Lass uns von hier verschwinden, Berlin, Albino Verlag. Lorizon 2022: K. de l’Horizon, Blutbuch, Kölln, DuMont Verlag.
  • Petrović-Jilih 2016: M. Petrović-Jülich, Svi smo bili tekst…, Kragujevac: FILUM.
  • Petrović-Jilih 2021: M. Petrović-Jülich, Društveno-kritički pristup u germanističkoj nastavi književnosti na primeru romana Dobri dani Marka Dinića, u: Meto- dički vidici, br 12, Novi Sad: Filozofski fakultet, 149–165.
  • Pojšel 2018: K. Peuschel, Aspekte von Gender in der Sprach(aus)bildung Deutsch (als zweite, dritte und Foldesprache), u: Dirim et al (prir.), Normative Grundla- gen und reflexive Verortungen im Feld DaF-DaZ, Opladen: Verlag Barbara Budrich, 344-362.
  • Pojšel/Šidermajr 2019: K. Peuschel / S. Schiedermayr, Aspekte von Gender in der Fremdsprachendidaktik, u: Falkenhagen et al (prir.), Sprachen lernen integ- riert – global, regional, lokal. Dokumentation zum 27. Kongress für Fremd- sprachendidaktik der Deutschen Gesellschaft  für Fremdsprachenforschung in Jena 2017 (DGFF), Baltmannsweiler: Schneider Verlag Hohengehren, 453-455.
  • Šlibar 2011: N. Šlibar, Wie didaktisiere ich literarische Texte?: neue Maturatexte und viele andere im DaF-Unterricht, Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.