КОНТРАСТИВНА АНАЛИЗА ИМЕНИЦА СА ДИРЕКТНИМ ЕПИСТЕМИЧКИМ ЗНАЧЕЊЕМ У НОВИНСКИМ ИЗВЈЕШТАЈИМА НА СРПСКОМ И ЊЕМАЧКОМ ЈЕЗИКУ

Наслеђе 55 (2023), стр. 51-65

АУТОР(И): Младен Д. Папаз

Е-АДРЕСА: mladen.papaz@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2355.051P

Предмет овог рада јесу именице са директним епистемичким значењем које се користе у пропагандне сврхе у процесу извјештавања. Новинар користи поменуте именице у новинским извјештајима с циљем а) увјеравања реципијента у истинитост пропозитивног садржаја или б) дистанцирања од истинитости пропозитивног садржаја. Приликом исказивања директне епистемичке модалности новинару стоји на располагању спектар модалних значења којим се исказују различити степени одговорности за пласиране информативне садржаје (висок степен одговорности → низак степен одговорности) који се заснивају на различитим илокутивним функцијама. У овом раду контрастивном методом указаћемо на сличности и разлике при употреби именица са директним епистемичким значењем у новинским  извјештајима на српском и њемачком језику.

манипулативна стратегија, увјеравање, мишљење, дистанцирање, саопштење с оградом, епистемичка модалност

Извори
  • (ГС) – Глас Српске, од 10. 4. 2015;
  • (ФАЗ) – Франкфуртер aлгемајне цајтунг (Frankfurter Allgemeine Zeitung), од 29. 5. 2015, и 11. 1. 2017;
  • (СД) – Сиддојче цајтунг (Süddeutsche Zeitung), од 10. 4. 2015. и 29. 5. 2015; као и у појединачним примјерима онлајн издања наведених дневних новина
  • (По) – Политика, од 29. 5. 2015. и 10. 1. 2017, као и у појединачним примјерима онлајн издања наведених дневних новина

Литература

• Babić 2012: M. Babić, Epistemička modalnost u dnevnoj štampi Republike Srpske, u: M. Kovačević (ur.), Zbornik radova sa IV međunarodnog skupa održanog na Filološko-umjetničkom fakultetu u Kragujevcu (28-29-X 2011), knjiga I, Struk- turne karakteristike srpskog jezika, Kragujevac: Filum, 116–127.
  • Divald 1999: G. Diewald, Die Modalverben im Deutschen. Grammatikalisierung und Polyfunktionalität, Tübingen: Max Niemeyer Verlag.
  • Đorđević 2006: D. Đorđević, Ograde u naučnim radovima na engleskom i srpskom jeziku, <https://fedorabg.bg.ac.rs/fedora/get/o:16256/bdef:Content/get>, 10.10. 2018.
  • Đorđević 1983: M. Đorđević, Verbalphrase und Verbvalenz, Heidelberg: Julius Groos Verlag.
  • Engel 2004: U. Engel, Deutsche Grammatik, München: IUDICUM Verlag GmbH. Jurčić 2017: D. Jurčić, Teorijske postavke o medijima – definicije, funkcije i utjecaj,
  • Mostariensia, 21(1), <https://hrcak.srce.hr/190208>, 23. 10. 2020.
  • Karabalić 2011: V. Karabalić, Sintaksa glagola nepotpunog značenja u hrvatskom jezku na primjeru modalnih glagola, u: M. Bertoša (Prir.), Suvremena Lin- gvistika, No. 72. Zagreb: Hrvatsko filološko društvo.
  • Кovačević 2009: M. Kovačević, Glagolske alolekse kao modalne riječi, u: M. Kovačević, Ogledi iz srpske sintakse, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost, 173–192.
  • Mirnić 2014: K. Mirnić, Lingvističke teme, Banja Luka: Filološki fakultet.
  • Elšleger 1989: G. Öhlschläger, Zur Syntax und Semantik der Modalverben, Tübingen: Max Niemeyer Verlag.
  • Papaz 2014: M. Papaz, O ekvivalentnosti modalnih glagola sollen/trebati u savremenom srpskom i njemačkom jeziku, Filolog br. 9, Banja Luka: Filološki fakultet, str. 92–105.
  • Papaz i Zeljko-Zubac 2020: M. Papaz i R. Zeljko-Zubac, Kontrastivna analiza imen- ica sa indirektnim epistemičkim značenjem u novinskim izvještajima, u: M. Kovačević (Prir.), Srpski jezik, XXV, Beograd: Naučno društvo za negovanje i proučavanje srpskog jezika: Filološki fakultet.
  • Papaz 2023: M. Papaz, Lekseme u ilokutivnoj funkciji tvrdnje u novinskim izvješta- jima na srpskom i njemačkom jeziku, u: M. Kovačević (Prir.), Srpski jezik, XXVIII, Beograd: Naučno društvo za negovanje i proučavanje srpskog jezika: Filološki fakultet.
  • Piper i dr. 2005: P. Piper i dr., Sintaksa savremenog srpskog jezika, Beograd: Institut za srpski jezik – SANU.
  • RSJ 2007: Rečnik srpskog jezika, Novi Sad: Matica Srpske.
  • Vuković 2013: M. Vuković, Slaba epistemička modalnost u crnogorskom parlamentu, Filolog, Banja Luka: Filološki fakultet, str. 65–76.
  • Vuković 2014: M. Vuković, Snažan epistemički modalitet u parlamentarnom diskursu, u: Lakić I. (ur.), Primijenjena lingvistika u fokusu – Zbornik radova referati sa treće konferencije Društva za primijenjenu lingvistiku Crne Gore, Podgorica: Društvo za primijenjenu lingvistiku Crne Gore i Institut za strane jezike Univerzitet Crne Gore, str. 117–132.
  • Trbojević Milošević 2004: I. Trbojević Milošević, Modalnost, sud, iskaz, Beograd: Filološki fakultet.
  • Turčilo 2017: L. Turčilo, Pogledi o medijima i društvu, Sarajevo: Vlastita naklada.
  • Zvekić-Dušanović 2011: D. Zvekić-Dušanović, Motivaciona modalnost u srpskom i mađarskom jeziku, Novi Sad: Sajnos.