POEZIJA VASKA POPE U KONTEKSTU NASTAVNE INTERPRETACIJE I UČENIČKE RECEPCIJE

AUTOR(I): Bojan M. Marković

E-ADRESA: bojan.markovic@uf.bg.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2253.267M

Poezija  Vaska  Pope   obavezujućim   nastavnim   programom u osnovnoj i srednjoj školi postaje namenjena  učenicima,  iz čega nužno proističe proširenje njene primarne čitalačke publike, čime se nameće potreba da se odgovori na pitanja moguć- nosti nastavne interpretacije koja će  omogućiti njeno  čitanje i razumevanje. U radu se tumače Popini ciklusi pesama „Spi- sak”, „Predeli”, „Mala kutija”, „Daleko u nama”, „Vrati mi moje krpice”, „Igre” i „Kost kosti”. Upravo u pesmama ovih ciklusa prepoznaju se najveće interpretativne mogućnosti za savremenu nastavu. Od poetske građe i pesničkog postupka zavisiće meto- dički „put” koji će učenicima omogućiti doživljavanje i razu- mevanje pesme. Cilj rada jeste da se razmotre pojedine poetičke odlike same Popine poezije koje doprinose sugestivnosti doži- vljaja, imaginiranja i razumevanja pesme, kao i one druge koje uskraćuju određene aspekte razumevanja teksta za mlade čitaoce. Iako određeni aspekti pesničkog teksta ostaju nedostupni za razumevanje učenika, u radu se zaključuje da se drugi razumevani i doživljeni aspekti odražavaju pozitivno po celinu i dovode do stabilnih ishodišta u toku nastavnog tumačenja. Iz toga pro- ističe da je neophodno uvoditi učenike u savremenu poeziju, a nastavnu interpretaciju planirati prema nivoima složenosti tumačenja pojedinačne pesme.

Vasko Popa, Kora, Nepočin-polje, „Mala kutija”, nastavna interpretacija, metodičko oblikovanje nastav- nog sadržaja, učeničko razumevanje poezije

• Bošković 2003: A. Bošković, Beket i Popa: ljudska sudbina na nepočin-polju, txt – stu- dentski časopis za književnost i teoriju književnosti 1/2, 59–66.
  • Bošković 2008: A. Bošković, Pesnički humor u delu Vaska Pope, Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Egerić 1979: M. Egerić, Vasko Popa i Zoran Mišić: o Mišićevoj kritici Popine zbirke Kora, Delo, 25 (2), 44–58.
  • Jovanović 2000: J. Jovanović, Poetska gramatika Vaska Pope, Beograd: Filološki fakultet. [orig.] J. Jovanović, Poetska gramatika Vaska Pope, Beograd: Filološki fakultet.
  • Krnjević 1991: B. Krnjević, Igra traje, Književnost, 46 (3), 344–346. [orig.] V. Krnjević, Igra traje. Književnost. 46 (3), 344–346.
  • Lalić 1988: I. V. Lalić, Predgovor, u: V. Popa, Pesme, Beograd: Nolit, 5–28.
  • Marković 2020: B. Marković, Modification of the Horizon of Reception, in: F. Arcid- iacono, et all. (eds.), MARE – Malta Applied Research in Education – A Jour- nal of the Malta Educational Research Association (MERA), Valetta: Malta Educational Research Association (MERA), 79–96.
  • Marković 2017:  B. Marković, Pomeranje horizonta recepcije – savremena poezija   za učenike osnovnoškolskog uzrasta, Inovacije u nastavi, 30 (3), 44–56. [orig.] Marković 2017: B. Marković, Pomeranje horizonta recepcije – savremena poezija za učenike osnovnoškolskog uzrasta, Inovacije u nastavi, 30 (3), 44–56.
  • Mišić 1963: Z. Mišić, Poezija opsednutih vedrina, u: Z. Mišić, Reč i vreme 1 – Iskušenje poezije, Beograd: Nolit, 115–136. [orig.] Mišić 1963: Z. Mišić, Poezija opsednutih vedrina, u: Z. Mišić, Reč i vreme 1 – Iskušenja poezije, Beograd: Nolit, 115–136.
  • Mišić 1996: Z. Mišić, Kritika pesničkog iskustva, Beograd: SKZ. [orig.] Z. Mišić, Kritika pesničkog iskustva, Beograd: SKZ.
  • Novaković 1997: J. Novaković, Elementi nadrealizma u poetici Vaska Pope, u: N. Petković (ur.), Poezija Vaska Pope – zbornik radova, Beograd: Institut za književnost i umetnost i Društvo Vršac lepa varoš, 59–80. [orig.] Novaković 1997: J. Novaković, Elementi nadrealizma u poetici Vaska Pope, u: N. Petković (ur.), Poezija Vaska Pope – zbornik radova, Beograd: Institut za književnost i umetnost i Društvo Vršac lepa varoš, 59–80.
  • NPP 2004–2006: Nastavni planovi i programi za osnovnu školu i srednju školu.<http://www.zuov.gov.rs/poslovi/nastavni-planovi/nastavni-planovi-os- i-ss./>. 30. 11. 2018.
  • Popa 1997: V. Popa, Sabrane pesme, Vršac: Društvo Vršac lepa varoš. [orig.] Popa 1997: V. Popa, Sabrane pesme, Vršac: Društvo Vršac lepa varoš.
  • Popin 2005: A. Popin, Kora i Nepočin-polje prema usmenoknjiževnoj tradiciji, Novi Sad: Zbornik Matice srpske za književnost i jezik, 53 (1/3), 474–511. [orig.] Popin 2005: A. Popin, Kora i Nepočin-polje prema usmenoknjiževnoj tradiciji, Zbornik Matice srpske za književnost i jezik, 53 (1/3), 474–511.
  • Pervić 1991: M. Pervić, Volšebna kovačnica, Književnost, 46 (3), 346–385. [orig.]
  • Pervić 1991: M. Pervić, Volšebna kovačnica, Književnost, 46 (3), 346–385.
  • Sretenović 2016: D. Sretenović, Urnebesni kliker, Beograd: Službeni glasnik.
  • Tešić 1997: M. Tešić, Koštano pozorje: o Popinom ciklusu pesama „Kost kosti”, u: N. Petković (ur.), Poezija Vaska Pope – zbornik radova, Beograd: Institut za književnost i umetnost i Društvo Vršac lepa varoš, 159–177. [orig.] Tešić 1997: M. Tešić, Koštano pozorje: o Popinom ciklusu pesama „Kost kosti”, u: N. Petković (ur.), Poezija Vaska Pope – zbornik radova, Beograd: Institut za književnost i umetnost i Društvo Vršac lepa varoš, 159–177.