SIMBOLIČKI I POLITIČKI IDENTITET BEOGRADA I SARAJEVA U ROMANU „GOSPOĐICA“ IVE ANDRIĆA

Nasleđe 53 (2022), str. 215-228

AUTOR(I): Ana S. Živković

E-ADRESA: ana.zivkovic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2253.215Z

Predmet ovog rada obuhvata simbolički i politički iden- titet Beograda i Sarajeva u romanu Gospođica Ive Andrića. Združivanjem teorijskih pretpostavki kognitivne naratologije sa konceptima narativne/kulturalne/simboličke geografije i kulture sećanja, protumačeni su odonimi (nazivi ulica) i zna- čenja kulturnih/državnih institucija u Gospođici (univerzitet, zadužbina, hadžijska kuća, menjačnica, banka, kabare). Ustanovili smo da Njegoševa, Smiljanićeva, Stiška i Aleksandrova ulica funkcionišu kao narativna sredstva političke reprezentacije  i različitih ideologija prošlosti, što otvara mogućnosti za određenje Andrićeve Gospođice kao političkog romana. Svest Rajke Radaković očituje proces dememorijalizacije, odnosno nestanak simboličkih označitelja iz gradskog prostora. Želeći da se oslobodi ma kakve političke prakse, junakinja romana na paradoksalan način postaje nosilac nove politike identiteta.

Ivo Andrić, Gospođica, Beograd, Sarajevo, odonimi, politika

• Azarjahu 1996: M. Azaryahu, The power of commemorative street names, Environ- ment and Planning D: Society and Space, vol 14, Toronto, pp. 311–330.
  • Azarjahu 1999: M. Azaryahu, Renaming the Past: Changes in ’City Text’ in Germany and Austria, 1945–1947, History and Memory, Vol. 2, No. 2, Bloomington, pp. 32–53.
  • Azarjahu, Fut 2008: M. Azaryahu, K. E. Foote, Historical space as narrative medium: on the configuration of spatial narratives of time at historical sites, Berlin: GeoJournal, 73, Berlin, pp. 179–194.
  • Ahmetagić 2020: J.  Ahmetagić,  Apokaliptični  san  gospođice  Rajke  Radaković,  u: (red.) M. Lojanica, D. Bošković, Doomsday. Sedmi pečat, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 197–214.
  • Bart 1990: R. Bart, Efekat stvarnog, Trećiprogram, br. 85, Beograd, 190–196. Džadžić 1957: P. Džadžić, Ivo Andrić: esej, Beograd: Nolit.
  • Erdeljan 2013: J. Erdeljan, Izabrana mesta: konstruisanje Novih Jerusalima kod pra- voslavnih Slovena, Beograd: Pravoslavni bogoslovski faklutet Univerziteta, Institut za teološka istraživanja.
  • Herman 2004: David Herman, Story Logic, Lincoln and London: University of Nebraska Press.
  • Herman 2009: David Herman, Basic elements of Narrative, Willey-Blackwell; A John Wiley & Sons: Ltd., Publication.
  • Jerkov 1991: A. Jerkov, Ekonomski roman: iščezavanje primaoca u Andrićevim romanima, Sveske: časopis za književnost, umetnost i kulturu, 2/6, Pančevo, 92–101.
  • Jovanović 1936: S. Jovanović, Vlada Aleksandra Obrenovića. Knj. 3, Beograd: G. Kon. Jovanović 2007: T. Jovanović, Putovanja u Svetu zemlju u srpskoj književnosti od XIII do kraja XVIII veka, u: T. Jovanović (prir.), Sveta zemlja u srpskoj književnosti
  • od XIII do kraja XVIII veka, Beograd: Čigoja štampa, 7–39.
  • Kalezić 1995: S. Kalezić, Andrićev Njegoš, u: Petar II Petrović Njegoš – ličnost, djelo i vrijeme: radovi sa naučnog skupa, Beograd – Cetinje, 27–30. septembar 1993, Podgorica, Beograd, Cetinje: Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, Srp- ska akademija nauka i umetnosti, Obod, 201–237.
  • Kreševljaković 1991: H. Kreševljaković, Izabrana djela: banje, vodovodi, hanovi i karavansaraji, Sarajevo: Veselin Masleša.
  • Linč 1974: K. Linč, Slika jednog grada, Beograd: Građevinska knjiga.
  • Mamford 2010: L. Mamford, Kultura gradova, Novi Sad: Mediterran publishing.
  • Milićević 1888: M. Đ. Milićević, Pomenik znamenitih ljudi u srpskog naroda novijega doba, Beograd: Srpska kraljevska štamparija, 652–654.
  • Mladenović 2000: B. Mladenović, Grad u austrougarskoj okupacionoj zoni u Srbiji od 1916. do 1918. godine, Beograd: Čigoja štampa.
  • Potrebić 2020: M. Potrebić, Napomene o kritičkom izdanju romana Gospođica Ive Andrića, u: I. Andrić, Gospođica, Kritičko izdanje dela Ive Andrića, kolo IV, knj. 18, Beograd: Zadužbina Ive Andrića, 481–735.
  • Radović 2014: S. Radović, Beogradski odonimi, Beograd: Etnografski institut SANU. Rosić 2006: T. Rosić, Gospođica Ive Andrića: problem fokalizacije i pristup „sub-
  • jekt-poziciji”, Kragujevac: Nasleđe: časopis za književnost, umetnost i kul- turu, 3/4, Kragujevac, 39–54.
  • Valerijano 1996: L. Valeriano, C’era una volta il cabaret, Roma: Edizioni Settimo sigillo.
  • Tartalja 1979: I. Tartalja, Pripovedačeva estetika: prilog poznavanju Andrićeve poetike, Beograd: Nolit.
  • Tošović 2017: B. Tošović, Gospođica kao prostor prostora, u: Andrićeva Gospođica = Andrićs Fräulein, Graz: Institut für Slawistik der Karl-Franzens-Universität; Banja Luka: Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske; Beograd: Svet knjige: Nmlibris, 17–96.
  • Tošović 2022: B. Tošović, Andrićev(sk)o pripovjedno Sarajevo, u: Andrićeva pri- povijetka = Andrićs Erzählung, Graz: Institut für Slawistik der Karl-Fran- zens-Universität; Banja Luka: Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske; Beograd: Svet knjige: Nmlibris, 459–551.
  • Von Rosk 2016: N. Von Rosk, Looking Back at the Jazz Age: New Essays on the Lit- erature and Legacy of an Iconic Decade, Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing.
  • Vučković 2006: R. Vučković, Andrić, paralele i recepcija, Beograd: Svet knjige. Živković 1994: D. Živković, Evropski okviri srpske književnosti. Knj. 3, Beograd: Prosveta.