POKAZNE ZAMENICE ZA IDENTITET KAO ANAKATAFORIČKI ENDOCENTRIČNI ANTECEDENT RELATIVNE KLAUZE

Nasleđe 53 (2022), str. 27-41

AUTOR(I): Tanja Z. Rusimović

E-ADRESA: tanjarusimovic@yahoo.co.uk

DOI: 10.46793/NasKg2253.027R

Antecedent koji se odnosi na grupu sintaksički povezanih reči, u kojoj je podređeni član funkcionalno ekvivalentan grupi, odnosno supstantivatiziran predstavlja endocentrični antecedent. Ovaj antecedent može kataforički ili anakatafo- rički upućivati. U ovom radu analizira se anakataforički endocentrični antecedent, te su relevantni semantički kri- terijumi  kada  je  reč  o   dihotomiji  određenost/neodrećenost, a u vezi s tim polazište u analizi jeste određivanje imenskog izraza u antecedentu kao referencijalnog ili nereferencijal- nog. Ukoliko je reč o referencijalnom izrazu imamo anakatafo- ričko upućivanje endocentričnog antecedenta, s tim da anafora može biti konceptualna i tada se preuzima samo denotat imen- skog izraza ili referencijalna, tada se pored denotata preuzima i referencija.

relativna adjektivna klauza, endocentrični antecedent, anakataforička referencija, konceptualna i refe- rencijalna anafora, ekskluzija i inkluzija

Izvor
Literatura
  • Kovačević 2000: Miloš Kovačević, Stilistika i gramatika stilskih figura, Kragujevac: Kantakuzin.
  • Kordić 1995: Snježana Kordić, Relativna rečenica, Znanstvena biblioteka Hrvatskog filološkog društva 25, Zagreb: Matica hrvatska.
  • Kristal 1987: Dejvid Kristal, Kembrička enciklopedija jezika, Beograd: Nolit.
  • Kristal 1988: Dejvid Kristal, Enciklopedijski rečnik moderne lingvistike, Beograd, Zavod za izdavanje udžbenika NR Srbije.
  • Lyons 1968: John Lyons, Introduction to Theoretical Linguistics, Cambridge: Cam- bridge University Press.
  • Lyons 1977: John Lyons, Semantics, Cambridge: Cambgidge University Press.
  • Piper i dr 2005: Piper P., Antonoć I., Ružić V., Tanasić S., Popović LJ., Tošović B., Sintaksa savremenoga srpskog jezika: prosta rečenica, Beograd, Novi Sad: Institut za srpski jezik SANU, Beogradska knjiga, Matica srpska.
  • Prćić 2008: Tvrtko Prćić, Semantika i pragmatika reči, 2. dopunjeno izdanje, Novi Sad: Zmaj.
  • Rusimović 2014: Tanja Rusimović, Relativna rečenica sa foričkim supstantivnim antecedentom u savremenom srpskom jeziku, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu.
  • Rusimović 2021: Tanja Rusimović, Pokazne zamenice za identitet kao kataforički endocentrični antecedent relativne klauze, Beograd: Srpski jezik XXVI, Beograd, 181˗192.
  • Stenning 1978: K. Stenning, Anaphora as an Approach to Pragmatics, u: M. Halle, J. Bresnan, G. A. Miler, Linguistic Theory and Psychological Reality, Cam- bridge: Mass.