FILM „ZATOIČI“ (2003) TAKEŠIJA KITANA U KONTEKSTU JAPANSKIH I SRPSKIH OBREDA I OBIČAJA

Nasleđe 51 (2022), str. 225-236

AUTOR(I): Jelena Đ. Marićević Balać

E-ADRESA: jelena.maricevic@ff.uns.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2251.225MB

Cilj rada je da semiotički osvetli japanski film Zatoiči (2003) Takešija Kitana u komparativnom kontekstu. Najpre je od važnosti izdvojiti ga kao umetnički najuspelijeg u odnosu na prethodnih 26 filmskih i televizijskih ostvarenja. Zatim se izdvajaju reprezentativni japanski simboli i običaji, čija je funkcija od značaja za razumevanje filma. Pronađena su i inter- pretirana zajednička mesta sa srpskom obrednom i običajnom praksom. U tom kontekstu najznačajnije su jeremijske pesme i obred isterivanja zmija. On korespondira sa Zatoičijevom bor- bom protiv Ginzo klana, čiji članovi imaju istetovirane zmije po telu. Otuda se japanski junak (ili bog) može uporediti sa Svetim Jeremijom. Od značaja je i motiv oslepljivanja zmije, koji odgovara Zatoičijevom kažnjavanju šefa zločinačkog klana. Rad je primer ne toliko isticanja interkulturalnog dijaloga između japanske i srpske kulture, koliko je za razumevanje filma neop- hodna univerzalna arhajska osvešćenost.

film, obred, običaj, ritual, zmija, jeremijske pesme, obnova sveta

• Elijade 2003: M. Elijade, Sveto i profano, prev. Zoran Stojanović, pogovor Sreten Marić, Sremski Karlovci – Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Sto- janovića [orig.] Elijade 2003: M. Elijade, Sveto i profano, prev. Zoran Stojanović, pogovor Sreten Marić, Sremski Karlovci – Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića
  • Gerov 2007: A. Gerow, Kitano Takeshi, London: BFI
  • Jaus 1978: H. R. Jaus, Estetika recepcije, prev. Drinka Gojković, Beograd: Nolit
  • Jokić 2019: J. Jokić, Oslepljivanje zmije u jeremijskim pesmama: od magijsko-ritu- alne prakse do poetskog teksta, Magijsko izvorište poetskog. Ogledi o usmenoj lirici, Novi Sad: Filozofski fakultet, 153–170. [orig.] Jokić 2019: J. Jokić, Oslepljivanje zmije u jeremijskim pesmama: od magijsko-ritualne prakse do poetskog teksta, Magijsko izvorište poetskog. Ogledi o usmenoj lirici, Novi Sad: Filozofski fakultet, 153–170.
  • Karanović 2004: Z. Karanović, Arhajski koreni srpske usmene lirske poezije, Antologija srpske lirske usmene poezije, Srpsko Sarajevo: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 5–60. [orig.] Karanović 2004: Z. Karanović, Arhajski koreni srpske usmene lirske poezije, Antologija srpske lirske usmene poezije, Srpsko Sarajevo: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 5–60.
  • Karatsu 2006: R. Karatsu, “Between Comedy and Kitsch: Kitano’s Zatoichi and Kuro- sawa’s Traditions of ‘Jidaigeki’ Comedies”: https://www.nottingham.ac.uk/ scope/documents/2006/october-2006/karatsu.pdf
  • Kraljačić 2016: D. N. Kraljačić, Tradicija rimejkovanja i serijalizacije u svetskom filmu, Zbornik radova Akademije umetnosti 4, Novi Sad: Akademija umet- nosti, 2016, 206–219. [orig.] Kraljačić 2016: D. N. Kraljačić, Tradicija rimejkovanja i serijalizacije u svetskom filmu, Zbornik radova Akademije umetnosti 4, Novi Sad: Akademija umetnosti, 2016, 206–219.
  • Lotman 1976: J. Lotman, Semiotika filma i problem filmske estetike, prev. Mitar Popo- vić, Beograd: Institut za film
  • Meščerjakov 2010: A. Meščerjakov, Knjiga japanskih simbola. Knjiga japanskih običaja, prev. Ljudmila Joksimović, Beograd: Logos – Kokoro [orig.] Meščerjakov 2010: A. Meščerjakov, Knjiga japanskih simbola. Knjiga japanskih običaja, prev. Ljudmila Joksimović, Beograd: Logos – Kokoro Milošević Đorđević 1997: N. Milošević-Đorđević (prir.), Od kako se zemlja ohladila (prozni oblici srpske narodne književnosti i male folklorne forme), Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva [orig.] Milošević-Đorđević 1997: N. Milošević-Đorđević, Od kako se zemlja ohladila (prozni oblici srpske narodne književnosti i male folklorne forme), Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Pešikan Ljuštanović 2010: Lj. Pešikan-Ljuštanović, Ponavljanja kao osnov značenja u pesmi „Zidanje Skadra”, Metodički vidici, Novi Sad, 1/2010, 26–33. [orig.] LJ. Pešikan-Ljuštanović, Ponavljana kao osnov značenja u pesmi „Zidanje Skadra”, Metodički vidici, Novi Sad, 1/ 2010, 26–33.
  • Prop 1990: V. J. Prop, Historijski korijeni bajke, prev. Vida Flaker, Sarajevo: Svijetlost Sugimoto 2012: J. Sugimoto (prir.), Moderna japanska kultura, Đ. Krstić (prev.), Podgorica: Socen – CID.