KOEGZISTENCIJA OBLIKA U DELU „SERBІE PLAČEVNO PAKIPORABOЩENІ“

Nasleđe 50 (2021), str. 203-210

AUTOR(I): Aleksandar M. Milanović

E-ADRESA: aleksandar.jus@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2150.203M

U radu je izvršena analiza naporednih oblika u  delu Serbїe plačevno pakiporaboщenїe (1815) anonimnog autora, koja je pokazala da je za njega, kao za tipično delo pisano dositejevskim tipom slavenosrpskog jezika, karakteristična česta koegzistencija srodnih oblika. Naporednost se zapaža i između dveju formi iz srpskoga narodnog jezika (Hercegovina : Ercegovina, Enikije : Enićije, gospoja : gospođa, šancovi : šancevi), ali pre svega između slavenizama i narodnih reči (ljubov : ljubav, konec: konac, krov : krv, tisjašča : tisuća, Černogorci : Crnogorci). Ovakvo stanje u tekstu upoređuje se sa tipičnim određenjima dositejevskog jezika i statusom leksičkih slavenizama u njemu.

slavenosrpski jezik, dositejevski jezik, koegzistencija oblika, konkurencija oblika, leksički slavenizam

• Albijanić 2010: A. Albijanić, Prilozi o srpskom predvukovskom književnom jeziku, Beograd – Novi Sad: Zavod za udžbenike – Matica srpska – Vukova zadužbina.
  • Vitezović 2009: M. Vitezović,  „Knjiga  ispita  istorijske  savesti”,  pogovor u: Srbije žalosno ponovno porobljenje 1813 godine (prir. Borislav Čeliković), Beograd – Gornji Milanovac: Službeni glasnik – Muzej rudničko-takovskog kraja, 221–248.
  • Ivić 1991: P. Ivić, Iz istorije srpskohrvatskog jezika, Izabrani ogledi II, Niš: Prosveta.
  • Ivić 1998: P. Ivić, Pregled istorije srpskog jezika, Sremski Karlovci – Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • Kašić 1987: J. Kašić, Tragom Vukove reči, Novi Sad: Matica srpska.
  • Milanović 2014: A. Milanović, Jezik Jovana Subotića, Beograd: Čigoja štampa – Filološki fakultet u Beogradu.
  • Nuorluoto 2017: J. Nuorluoto, Jezik Jovana Stejića: Doprinos istoriji standardnog jezika kod Srba, Novi Sad – Beograd: Matica srpska – Zavod za udžbenike – Vukova zadužbina.
  • Ristić 1953: M. Ristić, „Ko je pisac anonimne knjižice ’Serbie plačevno pakiporaboščenie leta 1813’”, Bibliotekar, 3–4, Beograd, 128–136.
  • Stijović 1992: S. Stijović, Slavenizmi u Njegoševim pesničkim delima, Sremski Karlovci – Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića
  • Subotić 2004: LJ. Subotić, „Iz istorije književnog jezika: ’pitanje jezika’”, u: Predavanja iz istorije jezika (red. Ljiljana Subotić, Vera Vasić i Slobodan Pavlović), Lingvističke sveske, 4, Novi Sad: Filozofski fakultet – Odsek za srpski jezik i lingvistiku, 142–191.
  • Subotić 2006: Lj. Subotić, „Kojim je to jezikom pisao Sterija?”, u: Jovan Sterija Popo- vić – klasik koji nam se obraća (prir. Sava Anđelković i Paul-Louis Thomas), Vršac: KOV.
  • Tolstoj 2004: N. I. Tolstoj, Studije i članci iz istorije srpskog književnog jezika, Beograd Novi Sad: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Vukova zadužbina Matica srpska.
  • Cvetković Teofilović 2016: I. Cvetković Teofilović, Jezik soveršeni, Niš: Filozofski fakultet u Nišu.