BIOGRAFIJA I ŽIVOTNA PRIČA

AUTOR(I): Slobodan V. Vladušić

E-ADRESA: svladusic@ff.uns.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2150.115V

U prvom delu teksta analiziramo žanr biografije. Naša kritika biografije usmerena je u dva pravca: prvo, smatramo da biografija više ne reflektuje vezu između biografskog podatka autora i njegovog dela, što utiče na postepeno osamostaljivanje biografskih istraživanja od hermeneutike. Samim tim, otvara se mogućnost da se u budućnosti književni tekst zapostavi kao predmet istraživanja. Biografska istraživanja bi  tada mogla da svoj fokus premeste sa figure estetski relevatnog autora na figuru autora reprezenta određene grupe. Drugi pravac kritike uperen je ka činjenici da žanr biografije svim biografskim činjenicama pristupa kao jednakovrednim. Kako bi se dva navedena problema žanra biografskog pisanja rešila, u tekstu se, kao dopuna žanru biografije, nudi žanr životne priče. Životna priča stvara hijerahiju životnih iskustava, kako bi utvrdila koja iskustva od njih imaju status metaiskustava koja utiču na celinu života autora, ali isto tako i na njegovu poetiku. U drugom delu teksta se razlika između biografije i životne priče pokazuje na primeru Crnjanskog, tako što se poetika njegove zbirke Lirika Itake dovodi u vezu sa njegovom životnom pričom, te metaiskustvom smrti oca.

biografija, životna priča, metaiskustvo, poetika

• Andrić 1963: I. Andrić, Gospođica, Sabrana dela – knjiga treća, Beograd, Zagreb, Sarajevo, Ljubljanja: Prosveta, Mladost, Svjetlost, Državna založba Slovenije.
  • Barns 1997: Dž. Barns, Floberov papagaj, Banja Luka: I. P. Mono.
  • Vasić 2003: D. Vasić, Devetsto treća, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva. Niče 2001: F. Niče, O koristi i šteti istorije za život, Novi Sad: Svetovi.
  • Raičević 2021: G. Raičević, Agon i melanholija, Novi Sad: Akademska knjiga.
  • Crnanski 1993: M. Crnjanski, Lirika, Beograd: Zadužbina Miloša Crnjanskog, Editions l’age d’homme, Beogradski izdavački zavod, Srpska književna zadruga. Crnjanski 2017: M. Crnjanski, Ispunio sam svoju sudbinu, Beograd: Štampar Makarije.