DRUŠTVENA INTIMNOST: LJUBAVNIK SA HILJADU LICA U PESMAMA DŽONA DANA

AUTOR(I): Nikola M. Bubanja

E-ADRESA: nikola.bubanja@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2149.205B

U radu se poetizacija intime, koja se u pojedinim pesmama Džona Dana prevashodno javlja u opoziciji prema javnom, i koja ima ustanovljeni biografski kontekst pesnikovih ambicija prema društvenoj hijerarhiji, postavlja u širi društveni kontekst narativnog delovanja zajednice prema pojedincu. Danovo intimno ne posmatra se kao biografijom motivisana reakcija na pritisak javnog, nego kao element narativa koji konstituiše interpretativna zajednica. Intima ne pokreće želju za povlačenjem ili sukobom sa javnim, nego društveni narativ, kakav je narativ odvajanja i inicijacije, konstruiše intimu. Sve navedene Danove pesme, argumentuje se dalje, eksplicitno su ili implicitno albe, koje  se kao žanr čitaju upravo kao poetizacije segmenta Kembelovog monomita, narativa o odvajanju, prosvetljenju i povratku junaka. U tom smislu, Danove pesme dramatizuju nadir monomitskog kruga, odnosno trenutak koji neposredno prethodi reintegraciji heroja u društvo, dok su inicijacija i prosvetljenje u podtekstu. Danovi stihovi, u paraleli sa Kembelovim konceptom monomita, odlažu ili odbijaju povratak, zbog eksternih zadrški ili nedostatka volje za povratak u niže nivoe iskustva. Međutim, Danove pesme integriše metapoetičko u monomitsku shemu: konvencionalni pesnički izrazi ne mogu preneti iskustvo prosvetljenja, ali Danov novi idiom, i sam povučen od javnosti mnogih, može postati kodom svetaca koji će se za odabranu nekolicinu zauzimati pred božanskim. Tako se Danova poezija naizgled samoproklamuje kao simbolički kod koji nije samo ishod, nego i (sa)učesnik društvenih narativa intimnosti.

intimno, javno, društveno, monomit, alba, Džon Dan

Izvori:

• Dan 2002: Booth, Roy, ed., The Collected Poems of John Donne, Harmondsworth: Wordsworth Editions Limited.

Reference:

• Bart 1972 (1957): Roland Barthes, “The Nautilus and the Drunken Boat”, Mytholo- gies, selected and translated from French by Annette Lavers, New York: The Noonday Press – Farrar, Straus & Giroux.
  • Bold 1986 (1970): R. C. Bald, John Donne: A Life, London: Oxford University Press.
  • Bubanja 2018: Nikola Bubanja, Spring Clean: Crisis in a Deviation Dystopia in Atwood’s Torching the Dusties, u Posle 200 godina: dva veka naučne fantastike, urednik Nikola Bubanja, Kragujevac: Filološko- umetnički fakultet.
  • Fuko 1978: Michel Foucault, The History of Sexuality: Volume I: An Introduction, translated from the French by Robert Hurley, New York: Pantheon Books.
  • Fuko 1986a: Michel Foucault, The Care of the Self, Volume 3 of The History of Sex- uality, translated from the French by Robert Hurley, New York: Pantheon Books.
  • Fuko 1986b: Michael Foucault, “Of Other Spaces”, translated from French by Jay Miskowiec, Diacritics, Vol. 16, No. 1, 22–27, The Johns Hopkins University Press.
  • Kembel 2004: Džozef Kembel, Heroj sa hiljadu lica, preveo Branislav Kovačević, Novi Sad: Stylos D.O.O.
  • Keri 2011: John Carey, John Donne: Life, Mind and Art, London: Faber and Faber.

Priručnici:

• Benson: Morton Benson, prir., Englesko-srpski rečnik, CD ROM
  • Boldik 2001: Chris Baldick, The Concise Oxford Dictionary of Literary Terms, Oxford: Oxford University Press.
  • Kadon 1999: J. A. Cuddon (revised by C. E. Preston), The Penguin Dictionary of Liter- ary Terms and Literary Theory, Penguin Croup.
  • Mikik 2007: David Mikics, A New Handbook of literary Terms, New Haven & Lon- don: Yale University Press.
  • OED: Oxford English Dictionary, prepared by J. A. Simson & E. S. C. Weiner, Claren- don Press, Oxford, 1989.
  • Živković et al 1991: Dragiša Živković, et al. (urednik), Rečnik književnih termina, Banja Luka: Romanov.