IZ ONOMASTIKE SELA DONJA SABANTA KOD KRAGUJEVCA

Lipar 80 (2022), (str. 201-214)

AUTOR(I): Mirjana R. Obradović

E-ADRESA: mira.obradovic14@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR80.201O

U radu je obrađena onomastička građa zabeležena u šumadijskom selu Donja Sabanta. Na terenu su prikupljeni mikrotoponimi i antroponimi (lični i porodični nadimci i hipokoristička imena) svih stanovnika. Radi uvida u dinamiku promena antroponomastikona Donje Sabante konsultovane su matične knjige, te je upoređen sistem ličnih imena osoba rođenih od 1930. do 1960. i od 1990. do 2020. godine. Cilj rada je popisati toponime i antroponime i analizirati ih sa strukturnog i semantičkog aspekta. Sekundarni cilj je načiniti osvrt na stabilnost i promene u sistemu zvaničnih ličnih imena stanovnika Donje Sabante.

Zabeleženi mikrotoponimi motivisani su raznovrsnim prirodnim i kulturnim karakteristikama fisiogenih i antropogenih objekata u selu. U tvorbi mikrotoponima u Donjoj Sabanti primećeni su svi osnovni tvorbeni modeli i sufiksi koji funkcionišu u toponimiji (centralne) Srbije. U sistemu antroponimskih kategorija brojnošću i raznovrsnošću motivacionih modela ističe se sistem muških ličnih nadimaka.

Na kraju rada priložen je registar uazbučenih mikrotoponima i antroponima koji su prikupljeni na terenu.

onomastika, toponomastika, antroponomastika, toponim, antroponim, Donja Sabanta, Kragujevac

Izvori
  • Matične knjige rođenih u Donjoj Sabanti (od 1930. do 1960. godine i od 1990. do 2020. godine)
Literatura
  • Vukićević 1995: M. Vukićević, Govori kragujevačke Lepenice, Priština: Univerzitet u Prištini.
  • Grković 1977: M. Grković, Rečnik ličnih imena kod Srba, Beograd: Vuk Karadžić.
  • Grković 1983: M. Grković, Imena u Dečanskim hrisovuljama, Novi Sad: Filozofski fakultet: Institut za južnoslovenske jezike.
  • Grujić 2004: T. Grujić, Donja Sabanta u prošlosti, Beograd: T. Grujić, Kragujevac: Inter Print.
  • Duran 2017: T. Duran, Toponimi turskog porekla u Srbiji, neobjavljena doktorska disertacija, Beograd: Filološki fakultet.
  • Elezović 1935: G. Elezović, Rečnik kosovsko-metohijskog dijalekta, sv. 2, Srpski dijalektološki zbornik V, Beograd: Srpska kraljevska akademija.
  • Lađević i dr. 2011: M. Lađević, D. Stanojević, I. Janjić, Dinamika najpopularnijih ličnih imena u Novom Sadu tokom pedeset godina, u: V. Ružić i S. Pavlović (ur.), Leksikologija, onomastika, sintaksa, Novi Sad: Filozofski fakultet, 191–200.
  • Mihajlović 1970: V. Mihajlović, Prilog rečniku srpskohrvatskih geografskih termina, Novi Sad: Prilozi proučavanju jezika, br. 6, Novi Sad, 153–181.
  • Pavlović 2018: Z. Pavlović, Oronimi Srbije, IV deo, Ć–Š, Beograd: Onomatološki prilozi, XXV, Beograd, 79–204.
  • Polomac 2011: V. Polomac, Nekoliko napomena o sistemu ličnih imena u Kragujevcu u prvoj deceniji XXI veka, Beograd: Onomatološki prilozi, knj. 21, Beograd, 35–42.
  • Profous 1–5: A. Profous, Místní jménav Čechách, Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949–1960.
  • Radivojević 1910: T. Radivojević, Lepenica: Antropogeografskaispitivanja, Srpski etnografski zbornik, knj. 15, Beograd: Srpska kraljevska akademija.
  • Radić 2003: J. Radić, Toponimija Belice, Beograd: Onomatološki prilozi XVI, Beograd, 17–322.
  • RSANU 1˗21: Rečnik srpskog književnog i narodnog jezika, I−XXI, Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti.
  • Simić 1972: R. Simić, Levački govor, Beograd: Srpski dijalektološki zbornik, XIX, Beograd, 1−618 (+ karta).
  • Škaljić 1966: A. Škaljić, Turcizmi u srpskohrvatskom jeziku, Sarajevo: Svjetlost.
  • Šćepanović, Bauk 2003: M. Šćepanović, S. Bauk, Terminologija srpske antroponimije, Beograd: Naučni sastanak slavista u Vukove dane, 32/3, Beograd, 269–287.