FOLKLORNI ELEMENTI U ZBIRCI PRIPOVEDAKA „IZ TAMNOG VILAJETA“ MOMČILA NASTASIJEVIĆA

Lipar 79 (2022), (str. 195-205)

AUTOR(I): Milica Ž. Jelenić

E-ADRESA: milica.kandic.jelenic@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR79.195J

U radu se tumače pripovetke iz zbirke „Iz tamnog vilajeta” u ključu dekodiranja mitskog i folklornog sloja u pripovednom svetu Momčila Nastasijevića. Ispitivanjem tehnike kazivanja, prisustva motiva iz narodne tradicije, obredne i mitske simbolike ukazuje se na arhaični karakter Nastasijevićeve proze kao njene osobenosti i posmatra fenomen modernističke proze u folklornom ruhu.

folklor, obred, simbolika, mistično, fantastika

• Jeremić 1993: LJ. Jeremić, Glas iz vremena, Beograd: BIGZ. Jerotić 1984: V. Jerotić, Darovi naših rođaka, Beograd: Prosveta.
  • Jerotić 1993: V. Jerotić, Darovi naših rođaka: psihološki ogledi iz domaće književnosti. knj. 2, Beograd: Prosveta.
  • Kragujević 1976: T. Kragujević, Mitsko u Nastasijevićevom delu, Beograd: Prosveta.
  • Krnjević 1997: H. Krnjević, Utva zlatokrila, Beograd: Filip Višnjić. Milošević 1978: N. Milošević, Zidanica na pesku, Beograd: Slovo ljubve.
  • Nastasijević 1991: M. Nastasijević, Sabrana dela Momčila Nastasijevića, knj. 3, Proza, Gornji Milanovac: Dečje novine, Beograd: Srpska književna zadruga.
  • Pavlović 2000: M. Pavlović, Eseji o srpskim pesnicima, Beograd: Prosveta.
  • Petković 1994: Poetika Momčila Nastasijevića, Zbornik radova, prir. Novica Petković, Beograd: Institut za književnost i umetnost: Kulturno-prosvetna zajednica Srbije, Gornji Milanovac: Dečje novine.
  • Radović 1989: M. Radović, Tipovi pripovedanja u romanu i pripoveci, Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Samardžija 2007: S. Samardžija, Uvod u usmenu književnost, Beograd: Narodna knjiga.
  • Šutić 2000: M. Šutić, Književna arhetipologija, Beograd: Institut za književnost i umetnost: Čigoja štampa.