PRIKAZIVANJE PROSTORA U ROMANIMA „DŽEJN EJR“ ŠARLOTE BRONTE I „ŠIROKO SARGAŠKO MORE“ DŽIN RIS

Lipar 79 (2022), (str. 117-131)

AUTOR(I): Milica B. Mojsilović

E-ADRESA: milica.mojsilovic995@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR79.117M

Komparativno proučavanje romana Džejn Ejr Šarlote Bronte i Široko Sargaško more Džin Ris omogućilo nam je razotkrivanje različitih intertekstualnih aspekata u kojima se ova dva dela dodiruju, a jedan od njih jeste i prikazivanje prostora. Rad je posvećen otkrivanju, analiziranju i upoređivanju slika prostora u navedenim romanima, kako bismo između njih uspostavili značenjsku povezanost i utvrdili funkcije njihovog pojavljivanja. Pažljivim iščitavanjem, uočili smo da prostor može biti viđen kao utočište glavnih junakinja; može biti i pokazatelj njihovog emocionalnog stanja; može biti sredstvo najave budućih događaja; on može biti veza prošlosti i sadašnjosti; može zavisiti od perspektive iz koje junaci progovaraju; uočena je i mogućnost da je slika karakterističnog prostora iz kanonskog romana transponovana u modernistički roman.

Džejn Ejr, Široko Sargaško more, funkcija prikazivanja prostora, kuća, utočište, perspektiva

Izvori
  • Bronte 1971: Š. Bronte, Džejn Ejr, Sarajevo: Izdavačko preduzeće „Veselin Masleša”.
  • Ris 2006: DŽ. Ris, Široko Sargaško more, Zrenjanin: Agora.
  • Bahtin 1989: M. Bahtin, O romanu, Beograd: Nolit.
  • Bašlar 2005: G. Bašlar, Poetika prostora, Čačak, Beograd: Umetničko društvo „Gradac”.
  • Daira, S. The Symbolic Use of Nature in Jane Eyre and Wuthering Heights in Representing the Characters: A Stylistic Approach. ‹http://eprints.univbatna2.dz/1690/1/ Th%C3%A9se%20doctorat%20DAIRA.pdf›. 17. 1. 2022.
  • Damnjanović 2016: Ž. Damnjanović, Književno-kulturološki koncept lika žene u postkolonijalnoj književnosti, Novi Sad: Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet.
  • Mitchell, Osland 2005: M. Mitchell, D. Osland, Representing Women and Female Desire from Arcadia to Jane Eyre Basingstoke, UK; New York, USA: Palgrave Macmillan.
  • Potić 2008: D. Potić, Treća strana, Novi Sad: Letopis Matice srpske, knj. 481, sv. 3, Novi Sad, 455–459.