PROSTOR I VREME U DEMONOLOŠKO-MITOLOŠKIM PREDANJIMA ‒ SAVREMENA TERENSKA ISTRAŽIVANJA

Lipar 79 (2022), (str. 45-61)

AUTOR(I): Ana M. Savić

E-ADRESA: anagarsija93@hotmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR79.045S

Rad osvetljava način na koji kategorije vremena i prostora u demonološko-mitološkim predanjima konstituišu specifičan hronotop, odražavajući uznemirujuću i sablasnu atmosferu čovekovog susreta sa natprirodnim. Pažnja će biti poklonjena karakterističnoj poetici predanja o kontaktu sa onostranim, sa posebnim osvrtom na osobenosti njihovih vremenskih i prostornih odrednica. Rad će ukazati na žanrovsku ulovljenost hronotopa demonološko-mitoloških predanja, budući da su prostor i vreme međusobno duboko povezani, te da konstruisanje narativnog sveta predanja kroz temporalne i spacijalne kategorije mora teći u skladu sa stogo određenim žanrovskim zakonitostima kako bi i sam auditorijum priču prepoznao kao demonološko-mitološko predanje. Za potrebe rada koristićemo usmenu građu prikupljenu tokom terenskih istraživanja folklora sprovedenih 2018. i 2019. godine, na području sela Ribare kod Kruševca (Rasinski okrug), kao i građu objavljenu u različitim zbirkama.

demonološko-mitološko predanje, hronotop, žanr, terensko istraživanje folklora, Ribare (Rasinski okrug)

Skraćenice
  • SM 2001: LJ. Radenković, S. M. Tolstoj, Slovenska mitologija – enciklopedijski rečnik, Beograd: Zepter Book World.
  • SMR 1970: Š. Kulišić i dr, Srpski mitološki rečnik, Beograd: Nolit
Literatura
  • Bandić 1980: D. Bandić, Tabu u tradicionalnoj kulturi Srba, Beograd: BIGZ. Bahtin 1989: M. Bahtin, O romanu, Beograd: Nolit.
  • Bratić 1993: D. Bratić, Gluvo doba: predstave o noći u narodnoj religiji Srba, Beograd: Plato.
  • Karanović 1987: Z. Karanović, Univerzalne dimenzije predanja kao kategorije usmene proze, Novi Sad: Polja, XXXIII, br. 340, Novi Sad, 222–223.
  • Karadžić 1985: V. Stef. Karadžić, Život i običaji naroda srpskoga, u: V. Stef. Karadžić, Etnografski spisi. O Crnoj Gori, Beograd: Prosveta.
  • Liti 1994: M. Liti, Evropska narodna bajka, Beograd: Orbis.
  • Marković 2004: S. Marković, Pripovetke i predanja iz Levča, Beograd: Čigoja.
  • Milošević Đorđević 2006: N. Milošević Đorđević, Od bajke do izreke. Oblikovanje i oblici srpske usmene proze, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost.
  • Popović Nikolić 2016: D. Popović Nikolić, Drugi svet: studije o demonološkim predanjima i tužbalicama, Niš: Filozofski fakultet.
  • Radenković 1991: LJ. Radenković, Kazivanja o nečastivim silama, Niš: Prosveta. Radulović 2009: N. Radulović, Slika sveta u srpskim narodnim bajkama,
  • Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Samardžija 1997: S. Samardžija, Poetika usmenih proznih oblika, Beograd: Narodna knjiga – Alfa.
  • Samardžija 2011: S. Samardžija, Oblici usmene proze, Beograd: Službeni glasnik.