„KO KAŽE DA U SVETLOST?“ „ISTOČNICE“ LJUBOMIRA SIMOVIĆA

Lipar 76 (2021), (str. 41-51)

AUTOR(I): Mladen V. Stanić

E-ADRESA: mladens1994@yahoo.com

DOI: 10.46793/LIPAR76.041S

Lirsko intoniranje epske tematike, biblijskog i mitološkog nasleđa i srednjovekovne strukturiranosti poredaka na ovom i onom svetu, kroz opštost i složenost problema egzistencijalne i esencijalne prirode čoveka, zbirka Istočnice, Ljubomira Simovića, konkretizuje kontrastiranim, meditativnim, često travestiranim ili parodiranim do- življajima sveta u kom obitavaju i udovice, i majke, i čežnjive žene, jednako kao i vojni komandanti, šnajderi i nosioci zaveta, a čije se jedine životne izvesnosti prepoznaju u borbi i trpljenju. Sagledavanjem strukture Simovićeve zbirke pokušaćemo da postavimo izvesne koordinate u nesagledivom prostoru čija je granica ljudska želja za osvajanjem   i trajanjem i vremenu koje bezobzirno i večito se ponavljajući teče: od prvog Isusovog dolaska na zemlju do današnjeg iščekivanja novog dolaska Bogočoveka, ne bismo li uspeli da deo složenog pesničkog sveta, bremenitog značenjima, promislimo i odredimo u odnosu na ljudski duh i svojstvenu mu prirodu.

poezija, Ljubomir Simović, Istočnice, mit, religija, Princip Ženskog, Princip Muškog

• Aćimović Ivkov 2011: M. Aćimović Ivkov, „Lirske minijature Ljubomira Simovića”. Pesničke vertikale Ljubomira Simovića. Beograd: Institut za književnost i umetnost, Beograd: Učiteljski fakultet, Trebinje: Dučićeve večeri poezije.
  • Andrić, I. Andrić, Razgovor s Gojom. Tekst eseja dostupan na sajtu: https://www. rastko.rs/likovne/delo/10109 Poslednja poseta sajtu: 21. avgust 2021.
  • Bahtin 1987: M. Bahtin Stvaralaštvo Fransoa Rablea : i narodna kultura srednjega veka i renesanse, (Sa ruskog preveli Ivan Šop i Tihomir Vučković), Beograd: Nolit.
  • Brajović 2011: T. Brajović, ,,Svet naopako: ironijska apokalipsa u poeziji Ljubomira Simovića, Pesničke vertikale Ljubomira Simovića, Beograd:
  • Institut za književnost i umetnost, Beograd: Učiteljski fakultet, Trebinje: Dučićeve večeri poezije.
  • Van Genep 2005: A. Van Genep, Obredi prelaza, Beograd: Srpska književna zadruga.
  • Vladušić 2013: S. Vladušić, Tretman mita u poeziji Miodraga Pavlovića, Ljubomira Simovića i Branka Miljkovića, Naučni sastanak slavista u Vukove dane: Razvojni tokovi srpske poezije. Beograd: Čigoja štampa.
  • Eliot 1963: T. S. Eliot, Izabrani tekstovi. (Prevela sa engleskog Milica Mihailović) Beograd: Prosveta.
  • Jovanović 2011: A. Jovanović, Pesničke vertikale Ljubomira Simovića, Pesničke vertikale Ljubomira Simovića, Beograd: Institut za književnost i umetnost, Beograd: Učiteljski fakultet, Trebinje: Dučićeve večeri poezije.
  • Kulišić, Petrović, Pantelić 1970: Š. Kulišić, P. Petrović, N. Pantelić, Srpski mitološki rečnik, Beograd: NOLIT.
  • Đorđević 2011: B. Đorđević, Da li je moguće završiti pesmu, Pesničke vertikale Ljubomira Simovića, Beograd: Institut za književnost i umetnost, Beograd: Učiteljski fakultet, Trebinje: Dučićeve večeri poezije.
  • Maticki 2011: M. Maticki, Istočnice i načela poetike Ljubomira Simovića, Pesničke vertikale Ljubomira Simovića, Beograd: Institut za književnost i umetnost, Beograd: Učiteljski fakultet, Trebinje: Dučićeve večeri poezije.
  • Nojman 2015: E. Nojman, Velika majka: fenomenologija ženskih oblika nesvesnog. (Sa nemačkog preveli Milutin Stanisavac i Mirjana Sorvović) Beograd: Fedon, Beograd: Portal.
  • Paripović 2011: S. Paripović, Metrička struktura Šlemova Ljubomira Simovića, Pesničke vertikale Ljubomira Simovića, Beograd: Institut za književnost i umetnost, Beograd: Učiteljski fakultet, Trebinje: Dučićeve večeri poezije.
  • Popović 2017: B. Popović, Objedinjavanje: o poeziji Ljubomira Simovića, pretežno, Beograd: Tanesi, Valjevo: Topalović.
  • Radulović 2017: M. Radulović, Srpskovizantijsko nasleđe u srpskom posleratnom modernizmu. Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Samardžija 2008: S. Samardžija, Biografije epskih junaka, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost.
  • Simović 1999: LJ. Simović, Sabrane pesme I. Beograd: Stubovi kulture, Beograd: Reporter.
  • Stefanović Karadžić 1852: V. Stefanović Karadžić, Srpski rječnik istumačen njemačkijem i latinskijem riječima. Beč: sakupio i na svet izdao Vuk Stefanović Karadžić. Štampano u štampariji jermenskog manastira.
  • Stefanović Karadžić 1845: V. Stefanović Karadžić, Narodne pjesme. Knjiga druga, u kojoj su pjesme junačke najstarije. Beč: sakupio i na svet izdao Vuk Stefanović Karadžić. Štampano u štampariji jermenskog manastira.
  • Stojanović 1905: R. Stojanović, Crnotravski rečnik, Srpski dijalektološki zbornik, knj. LVII. Ur. S. Remetić. Beograd: Institut za srpski jezik SANU.
  • Fraj 1999: N. Fraj, Pesnička mitologija. (Sa engleskog prevela Tanja Bulatović) Beograd: Književna reč, Beograd: Dinex.
  • Crnjanski 2019: M. Crnjanski, Dnevnik o Čarnojeviću. Beograd: Vulkan izavaštvo.
  • Čajkanović 1973: V. Čajkanović, Mit i religija u Srba, Beograd: Srpska književna zadruga.
  • Šeatović Dimitrijević 2011: S. Šeatović Dimitrijević, Nada i svetlost: kult Bogorodice u Simovićevoj poeziji”. Pesničke vertikale Ljubomira Simovića. Beograd: Institut za književnost i umetnost, Beograd: Učiteljski fakultet, Trebinje: Dučićeve večeri poezije.
  • Šop 1983: I. Šop, Mitske slike Istočnice, Novi Sad: Savremenost.