SINTAKSIČKO-STILISTIČKE OSOBENOSTI GLAGOLSKIH OBLIKA U PESMAMA „ŽENIDBA BEGA LJUBOVIĆA“ I „ZIRKA KAJOVIĆA“ RADOVANA BEĆIROVIĆA

Lipar 75 (2021), (str. 211-227)

AUTOR(I): Arsenije M. Sretković

E-ADRESA: arsenijekg034@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR75.211S

U radu se sa stilističkog i sintaksičkog stanovišta razmatraju glagolski oblici iz pesama Ženidba bega Ljubovića i Zirka Kajovića. Postupak analize obuhvata sintaksički indika- tiv, sintaksički relativ, kvalifikativ, gnomski oblik, pripovedački oblik i apsolutiv. Razmatraju se referencijalnost i nereferencijalnost glagolskih oblika. Imajući u vidu da se glagolski oblici najčešće kombinuju, razmatraju se stilistički efekti kombinacija glagolskih oblika. Cilj ovoga rada jeste utvrđivanje inventara glagolskih oblika i njiho- vih sintaksičko-stilističkih osobenosti. U radu je korišćena analitičko-deskriptivna metoda. Analiza je pokazala da se u pesmama Radovana Bećirovića sreće bogat inventar glagolskih oblika. Za označavanje prošlosti upotrebljavaju se perfekat, krnji perfekat, pluskvamperfekat, imperfekat, aorist i prezent u svojoj sekundarnoj funkciji. U obema pesmama budućnost se iskazuje futurom prvim, a osim njega u pesmi Ženidba bega Ljubovića sreće se futuroid. Prezent, aorist, imperfekat i krnji perfekat, jesu oblici čije sti- lističke osobenosti doprinose aktuelnosti, doživljenosti, dinamičnosti i dramatičnosti događaja o kojima se saopštava. U tome im se pridružuje imperativ glagolski način.

Radovan Bećirović, stilistika, sintaksa, glagolski oblici, indikativ, relativ, futuroid

IZVOR

Bećirović 2011: R. Bećirović, Carev Laz, Podgorica: Oktoih.

LITERATURA

Aleksić, B. (2017), Stvaralački fenomen: Radovan Bećirović, Nikšić: Institut za srpsku kulturu.

Veljović 2016: B.  Veljović,  Glagolska  vremena  za  kazivanje  prošlih  radnji u romanu Bestjelesna Branka Brđanina Bajovića, Kragujevac: Nasleđe, 35,Kragujevac, 45–66.

Vuković 1967: J. Vuković, Sintaksa glagola, Sarajevo: Zavod za izdavanje udžbenika.

Đorđević Belić 2017: S. Đorđević Belić, Figura guslara, Beograd: Institut za književnost i umetnost.

Kovačević 2014: M. Kovačević, Može li se reći: Ja ću da dođem, Jezik danas, 1-2, Novi Sad, 10–27.

Piper i dr. 2005: P. Piper i dr., Sintaksa savremenoga srpskog jezika, Beograd: Institut za srpski jezik SANU.

Simić 2002: R. Simić, Srpska gramatika 2, Beograd: Jasen.

Simonović 2011: B. Simonović, Od mlinara do barda, Podgorica: Oktoih.

Stanojčić, Popović 2010: Ž. Stanojčić, LJ. Popović, Gramatika srpskog jezika, Beograd: Kreativni centar.

Tanasić 1996: S. Tanasić, Prezent u savremenom srpskom jeziku, Beograd: Institut za srpski jezik SANU.

Šćepanović 1998: M. Šćepanović, Napomena uz Rječnik, u: B. Aleksić (ured.), Stabljike srpstva, Cetinje: Svetigora, 579.