PROBLEMATIKA MAJČINSTVA U ROMANU „VOLJENA“ TONI MORISON

Lipar 74 (2021), (str. 187-201)

AUTOR(I): Jelena M. Abula

E-ADRESA: jelena_abula@yahoo.com

DOI: 10.46793/LIPAR74.187A

Ovaj rad se bavi ispitivanjem koncepta majčinstva u svetlu crnog feminizma u romanu Voljena autorke Toni Morison. Morisonova, jedna od najznačajnijih književnica 20. veka, nastoji da prikaže razvoj afro-američke zajednice i institucije majčinstva u društvu koje karakterišu besmislene podele između rase, klase i polova. Ropstvo problematizuje koncept majčinstva koje predstavlja sponu različitih stavova oblikovanih prema rasi, polu i klasi. Zbog toga Morisonova koristi potisnute glasove afro-američkih majki da se pozabavi problematikom majčinstva u ropstvu. Rad istražuje složenost ropstva i njegov uticaj na majčinstvo, snažnu ideologiju putem koje se prenosi afro-američka tradicija i izdvaja majčinstvo kao dominantan motiv koji spaja ženske likove u romanu Voljena.

majčinstvo, crni feminizam, rasa, potisnuti glasovi afro-američkih majki, ropstvo

Batler-Evans 1989: E. Butler-Evans, Race, Gender, and Desire: Narrative Strategies in the Fiction of Toni Cade Bambara, Toni Morrison, and Alice Walker, Philadelphia: Temple University Press.

Bejkerman 1978: J. Bakerman, The Seams Can’t Show: An Interview with Toni Morrison, Black American Literature Forum, 12(2), 56–60.

Bogdanović 2009: V. Bogdanović, Pačvork romani Alis Voker i Toni Morison, Beograd: Zadužbina Andrejević.

Voker: Walker, A. ”In Search of Our Mothers’ Gardens, Womanist Prose”. ‹http://l- adam-mekler.com/walker_in-search-of.pdf›. 21.6.2020.

Vukčević 2018: R. Vukčević, Istorija američke književnosti, Novi Sad: Akademska knjiga.

Izgarjan 2002: A. Izgarjan, Neprekinuta crna priča, Beograd: Zadužbina Andrejević.

Jovanović 2012: A. Jovanović, Glasovi i tišine: u kritičkom diskursu o britanskoj književnosti dvadesetog veka, Beograd: Mono i Manjana.

Kolins 2000: P. H. Collins, Black Feminist Thought, New York: Routledge.

Kristijan 1994: B. Christian, “An Angle of Seeing: Motherhood in Buchi Emecheta’s Joys of Motherhood and Alice Walker’s Meridian”, in: Glenn, E. et al (eds), Mothering: Ideology, Experience, Agency, New York: Routledge, 95–121.

Morison 1995: T. Morrison, “The Site of Memory”, in: Inventing the Truth: The Art and Craft of Memoir, (ed. William Zinsser), Boston; New York: Houghton Mifflin, 83–102.

Morison 2013: T. Morison, Voljena, prev. Dijana Radinović, Beograd: Laguna.

Rejno 2007: C. Raynaud, “Beloved or the Shifting Shapes of Memory”, in: The Cambridge Companion to Toni Morrison (ed. Justin Tally), New York: The Cambridge University Press, 43–58.

Roberts 1999: D. E. Roberts, “Mothers Who Fail to Protect Their Children: Accounting for Private and Public Responsibility”, in: Mother Troubles: Rethinking Contemporary Maternal Dilemmas (eds. Hanigsberg, J. and Ruddick, S.), Boston: Beacon, 31–49.

Skarpa 1991: G. Scarpa, Narrative Possibilities at Play in Toni Morrison’s Beloved. MELUS, 17(4), 91.

Spivak 1993: G. Spivak, Gayatri, ”Can the Subaltern Speak”, in: Chrisman, L. and Patrick W. Colonial Discourse and Post-colonial Theory: A Reader, New York: Harvester Wheatsheaf, 66–11.

Spivak 2011: G. Spivak, Mogu li podređeni da govore?, prev. N. Karanfilović i A. Luburić-Cvijanović, Polja, god. 56, br. 468, 91–132.

Hačion 1996: L. Hačion, Poetika postmodernizma: istorija, teorija, fikcija, prev. V. Gvozden i Lj. Stanković, Novi Sad: Svetovi.

Hol 1994: C. Hall, Beyond the “Literary Habit”: Oral Tradition and Jazz in Beloved. MELUS, 19(1), 89–95.