STRUKTURA KANONA NA JUTRENJU NA PRIMERU „SLUŽBE SVETOM PATRIJARHU JEFREMU“

Lipar 73 (2020), (str. 77-87)

AUTOR(I): Đorđe Lazarević

E-ADRESA: ondjordje@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR73.077L

U radu se prikazuje povezanost Biblijskih pesama i kanona na jutrenju, najvažnijeg i najsvečanijeg dela ovog bogosluženja, na primeru Službe patrijarhu Jefremu srednjove- kovnog pesnika episkopa Marka Pećkog. Analiza strukture kanona na jutrenju, liturgičke pesme koja pripada korpusu stare srpske književnosti, pokazuje mogućnosti povezivanja svetopisamskog teksta sa srpskim srednjovekovnim tekstovima i njegovog uticaja na njih. Povezivanje Biblijskih pesama i pesama kanona odvija se preko irmosa, pesama koje su inspirisane biblijskim sadržajem i koje povezuju događaje iz žitija svetoga sa osnovnim smislom svetopisamskog teksta.

Biblijske pesme, Služba patrijarhu Jefremu, Marko Pećki, kanon, tropar, jutrenje

Bogdanović 1986: D. Bogdanović, Šest pisaca XIV veka, Beograd: Prosveta, Srpska književna zadruga.

Bužinjska, Markovski 2009: A. Bužinjska, M. P. Markovski, Književne teorije 20. veka, Beograd: JP Službeni glasnik.

Voskrenskiй 1882: G. Voskrenskiй, „Slavяnskiя rukopisi hranящiйsя vъ zagraničnihь bibliotekahъ: Berlinskoй, Pražskoй, Venskoй, Lюblяnskoй, Zagrebskoй i dvuhъ Belgradskihь”, № 1, 1882, 115, Sbornikъ otdeleniя russkago яzыka i slovesnosti Imperatorskoй akademii naukъ, tomъ XXXI, Sankt- Peterburgъ.

Glumac 1999: D. Glumac, Biblijska arheologija, Beograd: Bogoslovski fakultet.

Episkop Marko Pećki 1986: Episkop Marko Pećki, Služba patrijarhu Jefremu, u: D. Bogdanović, Šest pisaca XIV veka, Beograd: Prosveta, Srpska književna zadruga, 171–187.

Želtov 2017: M. S. Želtov, svящennik, „Katavasiя”, Pravoslavnaя эnciklopediя, T. 31, Moskva: Cerkovno-naučnый centr, 641–643.

Jagic 1873: V. Jagic, „Tipik Romanov. Rukopis nekoć hilandarski, sad berlinski”,

Starine, V, 37.

LBE 2018: Leksikon biblijske egzegeze, prir. R. Kubat i P. Dragutinović, Beograd: Pravoslavni bogoslovski fakultet Univerziteta, Biblijski institut, Službeni glasnik.

Lič 1988: E. Leach, Strukturalističke interpretacije biblijskog mita, Zagreb: August Cesarec.

Milin 1991: D. Milin, Uvod u Sveto Pismo Starog Zaveta (opšti deo), Beograd: Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve.

Mirković 1918: L. Mirković, Pravoslavna liturgika ili nauka o bogosluženju Pravoslavne istočne crkve. 1, Sremski Karlovci: Srpska manastirska štamparija.

Mirković 1956: L. Mirković, „Romanov Tipik”, Novi Sad, Zbornik za društvene nauke, 13–14, Novi Sad, 117–136.

Nikac 2004: Nikac, Hadži Dragoljub Stojanović, Kumran i eseni: zapisi sa Mrtvog mora, Beograd: Bogoslovski fakultet Srpske pravoslavne crkve.

Pentkovskiй 2003: A. M. Pentkovskiй, „Ierusalimskiй tipikon v Konstantinopole v Paleologovskiй period”, Žurnal Moskovskoй Patriarhii, 5, Moskva, 77–87.

Pentkovskiй 2012: A. M. Pentkovskiй, „Ierusalimskiй ustav”, Pravoslavnaя эnciklopediя, T. 21, Moskva: Cerkovno-naučnый centr, 504–506.

Simić 2010: P. Simić, Hilandarski tipik monaha Romana 1331. godina, Kraljevo: Eparhijski upravni odbor Eparhije žičke.

Skaballanovič 1910: M. Skaballanovič, Tolkovый Tipikon, Kiev.

Stojanović 1902: LJ. Stojanović, Stari srpski zapisi i natpisi I, Beograd: Državna štamparija Kraljevine Srbije.

Stojanović 1905: LJ. Stojanović, Stari srpski zapisi i natpisi III, Beograd: Državna štamparija Kraljevine Srbije.

Tkačenko, Želtov 2009: A. A. Tkačenko, M. S. Želtov, „Bibleйskie pesni”,

Pravoslavnaя эnciklopediя, T. 5, Moskva: Cerkovno-naučnый centr, 62–71.

Trifunović 1970: Đ. Trifunović, Stara srpska crkvena poezija; Beleške o delima u Srbljaku, Beograd: Srpska književna zadruga, 7–93.

Trifunović 1987: Đ. Trifunović, „O nastanku spisa svetoga Save u svetlosti nekih agioloških pojedinosti”, Bogoslovlje, XXXI (XLV), 1, Beograd, 65–70.

Trifunović 1990: Đ. Trifunović, Azbučnik srpskih srednjovekovnih književnih pojmova, Beograd: Nolit.

Harington 1993: W. J. Harrington, Uvod u Novi Zavjet. Spomen ispunjenja, Zagreb: Kršćanska sadašnjost.