POTENCIJAL BAJKE U „OPSADI CRKVE“ SVETOG SPASA GORANA PETROVIĆA

Lipar 73 (2020), (str. 55-72)

AUTOR(I): Aleksandra V. Čebašek

E-ADRESA: sandra@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR73.055C

Predmet ovoga rada jeste istraživanje Morfologije bajke Vladimira Propa direktnom pri- menom i uspostavljanjem Propovih odlika bajke na roman Opsada crkve Svetog Spasa Gorana Petrovića. Osnovna pretpostavka analize predstavlja pokušaj prikazivanja romana kao bajke pronalaženjem funkcija bajke koje je odredio Vladimir Prop. Nastojimo da roman podrobno razložimo na funkcije kako bismo pokazali proverljivost naše hipoteze – da se pomenuti roman može čitati i kao bajka. Detaljna analiza kojom smo roman predstavili kao bajku potpomognuta je i uspostavljanjem osnovnih odlika autorske bajke. Pokazali smo kako se Petrovićev roman može posmatrati kao veštački stvorena, hibridna bajka sa više nelinearnih narativnih tokova koji se međusobno prepliću

bajka, Vladimir Prop, Goran Petrović, autorska bajka, Morfologija bajke, funkcije

Izvori

Petrović 2013: G. Petrović, Opsada crkve Svetog Spasa, Beograd: Vulkan. Prop 2012: V. Prop, Morfologija bajke, Beograd: Bilioteka XX vek.

Literatura

Aleksić 2013: J. Aleksić, Opsednuta priča: poetika romana Gorana Petrovića, Beograd: Službeni glasnik.

Aleksić 2016: J. Aleksić, Crkva – izvor žive priče: polisemantičnost crkve u romanu „Opsada crkve Svetog Spasa” Gorana Petrovića, Beograd: Letopis Matice srpske, knj. 497, 111–122.

Bužinjska 2009: A. Bužinjska, M. P. Markovski, Književne teorije 20. veka, Beograd: Službeni glasnik.

Vladušić 2010: S. Vladušić, Opsada crkve Svetog Spasa i istoriografska metafikcija, Novi Sad: Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, knj. 35, 121–129.

Vuković 2018: N. Vuković, Iza granica mogućeg: fantastično i čudesno u književnim djelima za djecu nastalim u periodu između dva svjetska rata na srpskohrvatskom jezičkom području, Podgorica: Matica srpska.

Joles 1978: A. Joles, Jednostavni oblici, prevod i beleške Vladimir Biti, CeKaDe, Zagreb.

Ljuštanović Pešikan 2008: LJ. Pešikan Ljuštanović, Usmena i autorska bajka u nastavi, u: Unapređivanje nastave srpskog jezika i književnosti, zbornik radova, Novi Sad: Filozofski fakultet, 36–58.

Šarenac 2016: S. Šarenac, Poetika proze Gorana Petrovića, Beograd: Filološki fakultet.

Šmulja 2013: S. Šmulja, Pravoslavna duhovnost i poetska fantastika u djelu Gorana Petrovića, u: Filološke nauke: zbornik radova sa naučnog skupa, Pale: Filozofski fakultet, 471–484.