DISKURS I ULOGA DISKURSNIH AKTIVNOSTI U UČIONICI STRANOG JEZIKA

AUTOR(I): Aleksandra B. Šuvaković

E-ADRESA: aleksandra-s@eunet.rs

DOI: 10.46793/LIPAR72.169S

Cilj predstojećeg rada je da ukaže na okolnosti pod kojima aktivnosti diskursne analize u učionici stranog jezika mogu da utiču, svojim upotrebnim potencijalom, na učenike određene grupe. Poseban osvrt na samom početku rada načinićemo prema diskursu u učionici stranog jezika i ukazati na sve manjkavosti koje se mogu javiti usled primene neadekvatnih pristupa, tehnika, aktivnosti pa i raspodele vremena. To će nam otvoriti pitanje pravca u kome različiti tipovi pomenutih aktivnosti apostrofiraju razvoj komunikativne kompetencije ciljnog jezika, ali i načina njihovog prilagođavanja različitim nivoima znanja stranog jezika i različitim situacionim činovima unutar jedne grupe učenika. Težište rada usmereno je prema razvijanju sociolingvističke, diskursne i strateške kompetencije primenom diskursnih aktivnosti u nastavi.

diskurs, diskursne aktivnosti, komunikativna kompetencija, strani jezik, učenici

Gudvajn, Duranti 1992: C. Goodwine, A. Duranti, Rethinking context: An introduction: In A. Duranti and C. Goodwin, ed. Rethinking Context, 1–42, New York: Cambridge University Press.

Elis 1995: R. Ellis, Interpretation tasksfor grammar teaching, TESOL Quarterly, 29 (1), 87–105.

Kanal, Svejn 1980: M. Canale, M. Swain, Theoretical bases of communicative approches to secong language teaching and testing. Applied Linguistics, 1, 1–47.

Kazden 2001: C. B. Cazden, Classroom Discourse, Portsmouth: Heineman. Kačari 2001: C. Cacciari, Psicologia del linguaggio, Bologna: Il Mulino.

Kramš 1993: S. Kramsch, Context and Culture in language teaching, New York: Oxford University Press.

Oksford 1990: R. L. Oxford, Language learning strategies: What every teacher should know, Boston: Heinle and Heinle.

Rigenbah 1999: H. Riggenbach, Discourse Analysis in the Language Classroom, Michigan: University of Michigan Press.

Šifrin 1994: D. Schiffrin, Approches to discourse, Oxford: Blackwell.

Šuvaković 2017: A. Šuvaković, Učenje dva strana jezika u ranom uzrastu, Kragujevac: FILUM.