ISTORIJSKI RAZVOJ PRAVA GRAĐENJA

Glasnik prava 2 (2020), (str. 85-98)

AUTOR: Edina Kočan

E-ADRESA: edinakocan86@gmail.com

DOI: 10.46793/GP.1101.85K

Da bi se razumeo bilo koji pravni institut koji egzistira ili je egzistirao u ma kojem pravnom sistemu, neophodno je poći od društvenih prilika koje su postojale ili koje i sada postoje, a koje su kao takve dovele do njegovog nastanka, razvoja, modifikacije ili prestanka. Takav je slučaj i sa pravom građenja, institutom savremenog stvarnog prava, koje srpsko pravo ne poznaje, ali je Prednacrtom Građanskog zakonika Srbije predloženo njegovo uvođenje. S obzirom na to da se radi o novom stvarnom pravu, smatramo da je veoma važno, između ostalog, sagledati i njegovu genezu. Autor će u radu prikazati istorijski razvoj prava građenja, počev od rimskog prava pa sve do pojave prvih građanskih kodifikacija u Evropi s kraja 19. i početkom 20. veka, sa ciljem da čitaocima pruži uvid u motive regulisanja kako bi se potpunije razumela njegova svrha. Posebna pažnja biće posvećena institutu trajnog prava korišćenja građevinskog zemljišta, kojim se u periodu socijalističkog političkog uređenja omogućavalo građenje na zemljištu u društvenoj/državnoj svojini.

stvarno pravo, ograničena stvarna prava, pravo građenja, superficies solo cedit, emphyteusis, superficies, trajno pravo korišćenja.