HRANITELJSTVO KAO OBLIK PRIVREMENE PORODIČNOPRAVNE ZAŠTITE DETETA

Glasnik prava 2 (2018), (str. 119-132)

AUTOR: Vesna Pajević

E-ADRESA: cukovicvesna@gmail.com

DOI: 10.46793/GP.0902.119P

Pravo deteta da živi sa roditeljima i deinstitucionalizacija u procesu reforme socijalne zaštite omogućili su da svako dete  živi i odrasta  u porodičnom okruženju, odnosno da ima porodicu. Procena da je u primarnoj porodici deteta ugrožen njegov najbolji interes je osnov za izdvajanje iz porodice, te primenu odgovarajuće mere zaštite u skladu sa individualnim karakteristikama i potrebama deteta. Porodičnopravno zbrinjavanje dece je način da se u novim porodičnim okvirima nadomesti i nastavi briga o detetu i omogući ostvarivanje i zaštita njegovih prava i interesa. Porodičnopravno zbrinjavanje deteta može biti trajno i privremeno.

Broj dece na porodičnom smeštaju u Republici Srbiji je u neprekidnom porastu i ukazuje da je očuvanje integriteta porodice i života deteta sa njegovim roditeljima postalo izazovnije nego ikada.  Privremeno izmeštanje deteta iz primarne porodice i smeštaj u drugu porodicu regulisano je institutom hraniteljstva u Porodičnom zakonu i Pravilniku o hraniteljstvu, te kao usluga porodičnog smeštaja u Zakonu o socijalnoj zaštiti. Cilj ovog rada je  poseban osvrt na privremenost kao jedno od osnovnih obeležja hraniteljstva, na razloge i teškoće oko utvrđivanja njegovog preciznog vremenskog trajanja, kao i na problem tumačenja privremenosti.

Paralelna primena više zakonskih i podzakonskih propisa u ovoj oblasti nameće potrebu da se prilikom obrade teme ovog rada uzme u obzir pored instituta hraniteljstva i usluga porodičnog smeštaja.

hraniteljstvo, usluga porodičnog smeštaja, privremenost hraniteljstva,tumačenje privremenosti,najbolji interes deteta.