Priroda normi zakona kojima je regulisan ugovor o osiguranju

Evropska revija za pravo osiguranja 1  (2023), (str. 8-12)

AUTOR: Ozren Uzelac, Slobodan Jovanović

E-ADRESA: ozren.uzelac@ef.uns.ac.rs.

DOI: 10.46793/ERPO2201.08U

Pravne norme grupisane u jednu ili više odredbi za- kona predstavljaju pravila u vezi sa određenim ponaša- njem ljudi ili drugim okolnostima ili svojstvima za koje se vezuje nastanak pravnih posledica. Stepen važnosti nekog aspekta pravnog odnosa određuje i nivo pravne zaštite koji će pravno-tehnički biti primenjen. Prav- na norma čini sadržinu odredbe propisa, dok je sama odredba (član zakona ili podzakonskog propisa) oblik u kojem je grupisana cela pravna norma ili jedan njen deo. U ovom radu autor analizira prirodu normi zako- na kojima je regulisan ugovor o osiguranju. Uočeno je da je metod pravnog normiranja pojedinih aspekata odnosa osiguranja delimično doveo do fragmentacije pojedinih pravnih normi, što je najvidljivije na primeru obaveznih sastojaka polise osiguranja života.

pravna norma, odredba propisa, izjava, ugovor, imperativne norme, dispozitivne norme

• Babić, I. (2016). Uvod u građansko pravo i stvarno pravo. Beo- grad: Službeni glasnik.
  • Blagojević, B. (gl. redaktor). (1989). Pravna enciklopedija, O-Ž, Beograd: Savremena
  • Gams, A. (1988). Uvod u građansko pravo. Beograd: Naučna knjiga.
  • Hiber, D. (2022). Prinudni propisi u novijoj domaćoj sudskoj i ugovornoj praksi, AnaliPravnog fakulteta u Beogradu, godina LXX, Poseban broj u čast profesora Mihaila Konstantinovića, 451–476.
  • Radišić, J. (2016). Obligaciono pravo – Opšti deo. Niš: Centar za publikacije Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu.
  • Šulejić, P. (2005). Pravo osiguranja. Beograd: Dosije.
  • Zakon o obligacionim odnosima, Službeni list SFRJ, br. 29/78, 39/85, 45/89 – odluka USJ i 57/89, Službeni list SRJ, br. 31/93 i Službeni list SCG, br. 1/2003 Ustavna povelja.