Шумадијски анали 14 (2024) (стр.229-238)
АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ксенија С. Ђерковић
DOI: 10.46793/SAnali20.14.229DJ
САЖЕТАК / ABSTRACT:
У овом раду биће приказана политичка јавност и јавно мњење у свом развоју кроз историјске епохе. Размотрени су облици груписања јавности у разичитим епохама: античка јавност, репрезентативна јавност, литерарна јавност, грађанска јавност која као политичка јавност настаје у буржоаском друштву. Тема је интересантна зато што се данас може поставити питање да ли јавно мњење у савременом друштву, јесте резултат сучељавања критичких мишљења унутар политичке јавности у вези са релевантним дрштвеним проблемима, по моделу какав је Хабермас дао у својој прослављеној монографији Јавно мњење (1969), или је већ данас можда пуки производ пропагандних центара који усавршеним техникама производе мишљење које би јавност требало да прихвати? Моје истраживање биће претежно теоријског карактера. Напомињем, да је ово само први део рада. Други део предвиђен је за следећи број Шумадијских анала, који ће се бавити политичком јавношћу од капитализма до данашњих дана.
КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:
политичка јавност, историјски развој, јавно мњење.
ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:
- Хабермас Ј. (1969), ,,Јавно мњење“, Београд: Култура. Тадић Љ. (1993), „ Јавно мњење“, Београд: Клио.
- Тадић Љ. (1998), ,,Оглед о јавности“, Београд: Чигоја.
- САНУ (1973), ,,Речник српскохрватског књижевног и народног језика“ , књ.8 Београд: САНУ.
- Бжежински З. (1970),,Између двеју епоха“, Београд: Просвета. Виденовић И. (1973), ,,Речник социјалног рада“, Београд: Нолит. ЂорђевићТ (1989), ,,Полтичкојавномњење“, Београд: СИТЈугославија.
- Ђорђевић Ј. (1939), ,,Јавно мњење“, Београд: Задруга Политика и друштво С.О.Ј. Лок Џ. (1962), „Оглед о људском разуму“, Београд: Култура.
- Шуваковић У. (2000), ,,Политичке партије и глобални друштвени циљеви“, Београд: Трећи миленијум.