Šumadijski anali 14 (2024) (str.229-238)
AUTOR(I) / AUTHOR(S): Ksenija S. Đerković
DOI: 10.46793/SAnali20.14.229DJ
SAŽETAK / ABSTRACT:
U ovom radu biće prikazana politička javnost i javno mnjenje u svom razvoju kroz istorijske epohe. Razmotreni su oblici grupisanja javnosti u razičitim epohama: antička javnost, reprezentativna javnost, literarna javnost, građanska javnost koja kao politička javnost nastaje u buržoaskom društvu. Tema je interesantna zato što se danas može postaviti pitanje da li javno mnjenje u savremenom društvu, jeste rezultat sučeljavanja kritičkih mišljenja unutar političke javnosti u vezi sa relevantnim drštvenim problemima, po modelu kakav je Habermas dao u svojoj proslavljenoj monografiji Javno mnjenje (1969), ili je već danas možda puki proizvod propagandnih centara koji usavršenim tehnikama proizvode mišljenje koje bi javnost trebalo da prihvati? Moje istraživanje biće pretežno teorijskog karaktera. Napominjem, da je ovo samo prvi deo rada. Drugi deo predviđen je za sledeći broj Šumadijskih anala, koji će se baviti političkom javnošću od kapitalizma do današnjih dana.
KLJUČNE REČI / KEYWORDS:
politička javnost, istorijski razvoj, javno mnjenje.
LITERATURA / REFERENCES:
- Habermas J. (1969), ,,Javno mnjenje“, Beograd: Kultura. Tadić LJ. (1993), „ Javno mnjenje“, Beograd: Klio.
- Tadić LJ. (1998), ,,Ogled o javnosti“, Beograd: Čigoja.
- SANU (1973), ,,Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika“ , knj.8 Beograd: SANU.
- Bžežinski Z. (1970),,Između dveju epoha“, Beograd: Prosveta. Videnović I. (1973), ,,Rečnik socijalnog rada“, Beograd: Nolit. ĐorđevićT (1989), ,,Poltičkojavnomnjenje“, Beograd: SITJugoslavija.
- Đorđević J. (1939), ,,Javno mnjenje“, Beograd: Zadruga Politika i društvo S.O.J. Lok DŽ. (1962), „Ogled o ljudskom razumu“, Beograd: Kultura.
- Šuvaković U. (2000), ,,Političke partije i globalni društveni ciljevi“, Beograd: Treći milenijum.