ISTORIJAT I ZNAČAJ VOJNE BOLNICE U KRAGUJEVCU

Šumadijski anali 13 (2023) (str. 130-162)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Bojana Milenović

E-ADRESA / E-MAIL:

DOI: 10.46793/SAnali19.13.130M

SAŽETAK / ABSTRACT:

Vojna bolnica u Kragujevcu, pored vojnih bolnica u Beogra- du i Nišu, bila je jedna od najznačajnijih i najvećih vojnih bolnica u tadaš- njoj srpskoj državi. Kao takva, imala je upečatljivu ulogu u začetku organizova- nog zbrinjavanja kako vojnika tako i civilnog stanovništva na ovim prosto- rima i posredno je uticala na razvoj i ugled drugih vojnih ustanova. Istorijat Vojne bolnice u Kragujevcu ispunjen je najrazličitijim događajima i znameni- tim ličnostima, koje su svojim radom u bolnici doprineli vojnom i medicin- skom identitetu grada i Srbije. Ovaj rad ima za cilj da prikaže vrednost i značaj Vojne bolnice u Kragujevcu tokom XIX i XX veka na osnovu relevantne arhivske građe i literature prigodne za istraživanje srpske vojne istorije.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

Vojna bolnica, Kragujevac, vojni sanitet, Leonard Lontkijević, vojska, lekari, bolnica.

LITERATURA / REFERENCES:

Izvori
  • Državni arhiv Srbije, Ministarstvo unutrašnjih dela, kutija III, godina 1866.
  • Državni arhiv Srbije, Ministarstvo Vojno, fascikla V, r.13, godina 1872.
  • Državni arhiv Srbije, Ministarstvo Vojno, fascikla V, r.18. godina 1873.
  • Državni arhiv Srbije, Ministarstvo Vojno, fascikla V, r.19, godina 1873
  • Državni arhiv   Srbije,   Ministarstvo   Vojno,   fascikla   III, r.2.godina 1874.
Literatura
  • Brana Dimitrijević, Mineralne vode Gamzigradske Banje u narodnom lečenju, Timočki medicinski glasnik, broj 36/2, urednik Željka Alek- sić, Srpsko lekarsko društvo, podružnica Zaječar, 2011, ISSN 2406- 1042.
  • Vladan Đorđević, Istorija srpskog vojnog saniteta I, Državna štamparija, Beograd
  • Vladan Đorđević, Istorija srpskog vojnog saniteta III, Istorija vojno-sanitetske službe u drugom srpsko-turskom ratu 1877-78. godine, Kraljevsko-srpska državna štamparija, Beograd
  • Vuk Stefanović Karadžić, Prepiska, knjiga II, Državna štamparija Kraljevine Srbije, Beograd
  • Grupa autora, 130 godina Crvenog krsta 1876-2006, Gradska organi- zacija Crvenog krsta Kragujevca, Kragujevac
  • Grupa autora, Srpska enciklopedija Tom II, knjiga 2, V-Všetečka, Novi Sad: Matica srpska; Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti: Zavod za udžbenike,
  • Zoran D. Matović, Marko Spasić, Prvi fizikusi i bolnice u Kragujevcu -prestonici obnovljene Srbije, Klinika za hirurgiju, Klinički centar -Kragujevac“, Fakultet medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, Kragujevac 2020.
  • Zoran D. Matović, Istorija kragujevačke hirurgije, Medicinski fakultet: KBC „Kragujevac“: Narodni muzej grada Kragujevca, Kragu- jevac
  • Jelavich, Charles; Jelavich, Barbara, The Establishment of the Balkan National States1804-1920. University of Washington Press,
  • Jelica Ilić, Na vetrometini epidemija dr Lazar Genčić, Matična biblioteka ,,Svetozar Marković“ Zaječar
  • Ljubodrag Popović, Vojna bolnica u Kragujevcu 1830-1838, Šumadijski anali, Kragujevac prestonica Srbije 1818 – 1841, Istorijski arhiv Šumadije Kragujevac, Kragujevac
  • Medicinske prilike za vreme prve vlade kneza Miloša Obrenovića 1815-1839, 34. Izdanje Ministarstva Narodnog Zdravlja, Štamparija Drag. Gregorića – Kosmajska ul.br.22, Beograd 1921.
  • Nenad Karamijalković, Herman Avgust Majnert: pionir srpskog zdravstva: katalog izložbe, Udruženje Česi Šumadije, Kragujevac 2018.
  • Serbski knez Miloš Obrenović, Zbornik zakona i uredaba, br.17, Beograd
  • Slavica Popović Filipović, Dr Leonard Lontkijević-trajanje u sećanjima, Šumadijski anali, broj 8, Istorijski arhiv Šumadije Kragujevac,
  • Srpsko lekarsko društvo, Spomenica 1872-1972, Srpsko lekarsko društvo, Beograd
  • Staniša Brkić, Milomir Minić, Jevreji u Kragujevcu, Krug Kragujevac, Kragujevac
  • Tadija Pejović, Moje uspomene i doživljaji 1892-1945, Beograd
  • Čedomir Antić, Sudnji rat, Politika od septembra 2008, Beograd, 2008.