КОНТИНУИТЕТ ПРОШЛОГ И БУДУЋЕГ У ТЕКСТОВИМА ВРЕМЕНСКЕ ПРОГНОЗЕ

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Марина С. Јањић

DOI: 10.46793/NasKg2457.237J

САЖЕТАК /ABSTRACT:

Рад се бави језичком анализом текстова временске прогнозе у српским дневним листовима у циљу ближе карактеризације, описа и пописа особина овог жанра са аспекта изражавања временског континуитета од прошлог ка будућем. У раду се, пре свега, апострофирају језичка средства за изражавање темпоралности, али и доминантне јединице које представљају језички потенцијал за исказивање предикције надолазећих временских прилика. У раду ће се кроз анализу садржаја ове надреченичне целине указати на неке занимљиве карактеристике устројства језичке и текстуалне структуре овог за лингвистику текста неистраженог и занимљивог жанра.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

временска прогноза, текст, прошло, садашње, будуће, континуитет, епистемичка модалност

ПРОЈЕКАТ/ ACKNOWLEDGEMENTS:

Истраживање спроведено у раду финансирало је Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, научни пројекат Динамика структура савременог српског језика (број 178014).

ЛИТЕРАТУРА/ REFERENCES:

Извори
Литература
  • Badurina 2008: L. Badurina, Između redaka, studije o tekstu i diskursu, Zagreb/ Rijeka: Hrvatska sveučilišna naklada/Izdavački centar.
  • Velčić 1987: M. Velčić, Uvod u lingvistiku teksta, Zagreb: Školska knjiga.
  • Glovacki-Bernandi 2004: Z. Glovacki-Bernandi, O tekstu, Zagreb: Školska knjiga. De Bogradne, Dresler 1981: De Beaugrande, Robert Alain, Dressler, Wolfgang,
  • Introduction to Text Linguistics, London UK – New York USA: Longman.
  • Ivanetić 2003: N. Ivanetić, Uporabni tekstovi, Zagreb: FF press.
  • Jovanović Simić, Simić 2015, J. Jovanović Simić, R. Simić, Verbatologija, Beograd: Jasen.
  • Kristal 1987: D. Kristal, Kembrička enciklopedija jezika, Beograd: Nolit.
  • Kristal 1988: D. Kristal, Enciklopedijski rečnik moderne lingvistike, Beograd: Zavod za izdavanje udžbenika.
  • Polovina 1987: Vesna Polovina, Leksičko-semantička kohezija u razgovornom jeziku, Beograd: Filološki fakultet.
  • Polovina 1999: V. Polovina, Semantika i tekstlingvistika, Beograd: Čigoja štampa. Piper i dr. 2005: P. Piper i dr., Sintaksa savremenoga srpskog jezika: prosta rečenica, Beograd: Institut za srpski jezik SANU, Beogradska knjiga, Matica srpska, 2005.
  • Silić 1984: J. Silić, Od rečenice do teksta. Teoretsko-metodološke pretpostavke nadrečeničnog jedinstva, Zagreb: SN Liber.
  • Topolinjska 2015: Z. V. Topolinjska, Oko semantičke strukture teksta, Južnoslovenski filolog LXXI, sv. 1–2 (2015), 7–14.
  • Trask 1995: R. L. Trask, Language: The Basics, London/New York: Routledge.