УПОТРЕБА УПИТНИХ ЗАМЕНИЦА У ЗНАЧЕЊУ НЕОДРЕЂЕНИХ У САВРЕМЕНОМ СРПСКОМ ЈЕЗИКУ

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Димка В. Савова

DOI: 10.46793/NasKg2457.043S

САЖЕТАК /ABSTRACT:

Овај рад покушава да за српски језик наведе семантичке услове који омогућују упитним заменицама да, без промене у значењу, замењују неодређене. У том циљу се најпре, на бази анализе језика четирију савремених драма, тачније употребе неодређених заменица у њима, конструише модел значења неодређености. Користи се компоненцијална анализа која је преузета од другог аутора и подешена циљевима овог истраживања, а која истиче у семан- тичкој инваријанти одговарајућа диференцијална обележја, као и синтаксичко-граматичка анализа контекста, која их дели на две врсте. Назначене на тај начин варијанте значења неодређености примењене су на употребе упитних заменица у функцији неодређених које су ексцерпиране из електронског корпуса српског језика. Оцртава се модел диференцијалних обележја који дозвољава дотичну употребу.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

значење неодређености, прагматичко значење, упитне заменице, неодређене заменице, контекст, диференцијална обележја

ЛИТЕРАТУРА/ REFERENCES:

• Nicolova 1992: Р. Ницолова, Прагматический аспект неопределенной референции, Cracovie: Etudes in linguistique Romane et Slave.
  • Osenova 2002: П. Осенова, Семантика и прагматика на българските неопределителни местоимения, София: Семарш.
  • Piper 1988, P. Piper, Zamenički prilozi u srpskohrvatskom, ruskom i poljskom jeziku (semantička studija), Biblioteka Južnoslovenskog filologa, Nova serija, knj.8, ur. M. Ivić, Beograd: Institut za srpski jezik.
  • Piper, Klajn 2013: P. Piper, I. Klajn, Normativna gramatika srpskog jezika, Novi Sad: Matica Srpska.
  • Ristić 2015: S. Ristić, Zamenice neko i nešto (leksičkosemantičke i gramatičke karak- teristike), u: L. Popović, D. Vojvodić, M. Nomaći (red.), U prostoru lingvi- stičke slavistike, Beograd: Univerzitet u Beogradu, Filološki fakultet, 637–659.
Извори
  • Korpus savremenog srpskog jezika (SrpKor): <http://www.korpus.matf.bg.ac.rs/ korpus/mainmenu.php>.
  • Kovačević 1985: D. Kovačević, Balkanski špijun i druge drame, Beograd: BIGZ.