Традиција, кривично и међународно кривично право (2024)  (стр. 95-124)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Слободан П. Стојановић

DOI: 10.46793/TKMKP24.095S

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Основна улога савремене државе треба да буде у побољшању, или бар очувању на задовољавајућем нивоу услова живота грађана који живе у њој. Но, како у свету, тако и у Србији свакодневно се испољавају околности које говоре чак управо супротно. У систему државе, једна од основних полуга је правосуђе где се по значају посебно истичу судови. Стога је не само логично, него и емпиријски лако утврдиво да у лошој држави не може функционисати добро правосуђе. Па и обрнуто. С друге стране, истина и правда, као основни цивилизацијски аксиоми и услови опстанка човечанства, али и темељ људских права, у принципу и у најважнијем су као ексклузивитет поверени таквим државама и таквим судовима. Са оваквим поставкама се аутор не само пита да ли тако треба да остане, него и даје ескплицитан одговор да тако више не може уколико желимо било какав напредак и иоле прихватљиву животну перспективу. Дошло је време да се резултати садашњих решења, нарочито улоге државе, прво анализирају, затим да се о томе добро размисли, да би се коначно приступило капиталним променама у одлучивању о истини и правди.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

Држава, судови, истина, правда, перспективе.

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

• Богић Ј. /2011/: Законом против Закона, узроци и последице демократске анархије, Београд.
  • Cаne P., J. Conaghan (ed) /2008/: The New Oxford Companion of Law, Oxford Univesity Press.
  • Chomsky N. (2013), On Anarchism, Penguin books.
  • Dunlap Ch. /2008/: Lawfare today: A Perspective, Yale J. International Affairs 146.
  • Европска конвенција о људским правима /1950/.
  • Houlsman L., Bernat de Celis J. /2010/ Izgubljene kazne, krivični sistem pod znakom pitanja, edicija Crimen 17, Beograd.
  • Iustinian: Digesta / VI век.
  • Јакшић А. /2007/: Грађанско процесно право, Београд. Јовановић С. /1906/: Основи правне теорије о друштву, Београд, Madison J. /1788/: Federalist paper No 46.
  • Rawls J. /1999/: A Theory of Justice, revised edition, Harward University Press.
  • Раселов суд, издање „Просвете“, Београд, 1969.
  • Roberts P. C. /2010/ Interwiev, Global Research publication.
  • Rwanda v. Nteziryayo and others, presuda od 18.07.2017.g. High Court of Justice, London.
  • Shaw M. /2008/: International Law, sixt edition, Cambridge University Press.
  • Стојановић С. /2000/: Нови суд за нови светски поредак, Југословенска ревија за криминологију и кривично право бр. 1-2/2000, Београд.
  • Стојановић З. /2016/: Политика сузбијања криминалитета, едиција Crimen 17, Београд.
  • United States v. Josef Altstoetter et al. (случај „Правда“) пред Војним трибуналом III, Нирнберг 1947.
  • Универзална декларација о људским правима УН /1948/. Устав САД /1789/ са Другим амандманом /1791/.