INŽENJERSTVO ZAŠTITE KAO ODGOVOR ZAHTEVIMA PRIVREDE

HSE (2024) (str. 114-119)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Branko SAVIĆ, Žarko BOJIĆ, Vesna PETROVIĆ

DOI: 10.46793/HSE24.114S

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu je imala akreditovana četiri studijska programa u  oblasti zaštite. To su bili studijski programi: Zaštita na radu, Zaštita životne sredine, Zaštita od požara i Civilna zaštita. Vršeći razne ankete sa poslodavcima, zaposlenima i studentima, analizirane su potrebe tržišta rada i poslodavaca. Došlo se do zakjučka da je na osnovnim strukovnim studijama, dovoljno akreditovati jedno inženjerstvo zaštite, Razloga ima vise. Poslodavcima u manjim kompanijama koji imaju obavezu da zapošljavaju sva tri profila inženjera, nisu potrebna tri čoveka puno radno vreme. Na ovaj način oni zaposle jednog inženjera inženjerstva zaštite koji je osposobljen za obavljanje sva tri posla. Osposobljavanje se dodatno vrši kroz obuku i polaganje za licence odgovarajuće oblasti. Takođe, specijalističke i master studije, daju mogućnost nastavka usavršavanja u svakoj od ovih oblasti.

Dakle, rad se bavi istraživanjem tržišta rada, stavova poslodavaca, mišljenja zaposleni i studenata o razvoju novog integrisanog studijskog programa na osnovnim strukovnim studijama. Nakon toga sledi izbor predmeta za slušanje, kao i tema koje će se slušati na svakom predmetu. Poslednji korak jeste izrada kompletne dokumentacije za sedmogodišnju akreditaciju studijskog programa kod Komisije za akreditaciju

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

Inženjeratvo zaštite, privreda, edukacija

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

• Akreditacija Inzenjerstva zaštite, 2023, Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu